Poznańska Nagroda Literacka dla prof. Tadeusza Sławka

  Poznańska Nagroda Literacka dla prof. Tadeusza Sławka

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Profesor Tadeusz Sławek jest tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza

  Profesor Tadeusz Sławek jest tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza ©Archiwum

  Profesor Tadeusz Sławek jest tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej.
  Profesor Tadeusz Sławek jest tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza

  Profesor Tadeusz Sławek jest tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza ©Archiwum

  Profesor Tadeusz Sławek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. Decyzję tę ogłosili w poniedziałek rektor UAM prof. Andrzej Lesicki i zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski, Wręczenie nagrody odbędzie się 19 maja w Sali Wielkiej CK Zamek. . Natomiast do stypendium im. Stanisława Barańczaka przeznaczonego dla twórców poniżej 35 roku życia nominowani zostali Anna Cieplak, Jacek Hajduk oraz Małgorzata Lebda. Kto ją otrzyma dowiemy się także 19 maja.

  Profesor Tadeusz Sławek jest charyzmatyczną postacią świata humanistyki, a zarazem człowiekiem skromnym- powiedział w poniedziałek przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, profesor Piotr Śliwiński. Napisał całą masę książek.
  Jest to eseistyka, powiedziałbym, stricte naukowa. Był blisko literatury to nie tylko pisać o literaturze, ale też myśleć sobie o tym, że literatura dlatego jest ciekawa, że rozbraja nasze schematy, rytuały, "ordnungi”, w których istniejemy i w których chronimy się przed taką żywą, nieoczekiwaną… myślą…, a tak naprawdę przed kontaktem z innymi ludźmi dodał profesor Piotr Śliwiński.

  Nominacje do Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymali: Anna Cieplak, animatorka kultury, aktywistka miejska, na co
  dzień„ pracująca z dziećmi i młodzieżą, nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez Ministerstwo Kultury i i Dziedzictwa Narodowego. Jej prozatorski debiut to powieść "Ma być czysto" opublikowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Jacek Hajduk to filolog klasyczny, tłumacz, eseista i prozaik.

  Opublikował rozprawy naukowe i eseje: Jest autorem wybitnego przekładu poezji Konstandinosa Kawafisa
  "Kanon" opublikowanego przez Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej. Małgorzata Lebda jest poetką , doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Jest m.in. autorką książki poetyckiej "Matecznik", która ukazała się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

  Zobacz też: Dni Ułana na Cytadeli:
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo