MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Produkcja czołgów K2 w Polsce. Są nowe informacje w sprawie porozumienia. Uzgodniono treść umowy. Czy będą produkowane w Poznaniu?

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Do tej pory Polska zamówiła 180 czołgów K2
Do tej pory Polska zamówiła 180 czołgów K2 Ministerstwo Obrony Republiki Korei
Pojawiły się nowe informacje na temat produkcji czołgów K2 w Polsce. 2 lipca doszło do spotkania przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej i koreańskiego Hyundai Rotem. Uzgadniano m.in. treść umowy na dostawę sprzętu i strategicznego porozumienia.

Produkcja czołgów K2 w Polsce

Polska Grupa Zbrojeniowa pochwaliła się w swoim komunikacie kolejnym spotkaniem przedstawicieli PGZ i koreańskiego Hyundai Rotem.

- W ramach swoich kompetencji PGZ S.A. prowadzi obecnie ze stroną koreańską negocjacje, które mają docelowo doprowadzić do tego, żeby pozyskiwany przez  Ministerstwo Obrony Narodowej sprzęt koreański mógł być w jak największym zakresie w zakładach PGZ integrowany, produkowany i polonizowany. Należy nadmienić, że zgodnie z zawartymi i obowiązującymi umowami, serwis i obsługa czołgów K2 będzie realizowana z wykorzystaniem zasobów i infrastruktury Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu - wyjaśnili w swoim oświadczeniu.

Do tej pory Polska zamówiła 180 czołgów K2. Zgodnie z założeniami umowy ramowej, polskie zakłady mają wykonać 820 czołgów w spolonizowanej wersji K2PL.

Jak podaje Radio Poznań,kontrakt obejmujący współpracę przy produkcji pierwszej transzy może być zawarty w Polsce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego we wrześniu.

Czołgi K2 w Poznaniu. Czy będą produkowane?

Na razie nie wiadomo, w jakim zakresie spółka Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu będzie uczestniczyć w ich produkcji. Przypomnijmy, że w maju tego roku Dziennik Gazeta Prawna podała informację, że, szef PGZ przeniósł produkcję czołgów na Śląsk.

- Największym wyzwaniem będzie K2. Nie tak dawno padło wiele słów z deklaracjami o tym, gdzie ten czołg będzie produkowany. Otóż na pewno nie będzie to zakład, który zatrudnia 350 osób i ma ograniczony teren do rozbudowy. To jest nierealistyczne, bo to zadanie jeszcze większe niż uruchomienie produkcji haubic w Polsce - powiedział nowy prezes Krzysztof Trofiniak podczas konferencji Defence24 Days.

Z wypowiedzi Trofiniaka wynika, że główny punkt ciężkości produkcji czołgów ma zostać przeniesiony na Śląsk, do zakładów Bumaru. Najpewniej zakłady w Poznaniu także będą brały udział w projekcie, ale będzie on znacznie mniejszy.

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. wydał wówczas oświadczenie, w którym przekazano, że projekt produkcji w Polsce czołgów K2L jest tak dużym projektem, że nie ma możliwości, żeby zakład zatrudniający 350 osób był w stanie samodzielnie podołać temu wyzwaniu. 

- W żadnym zakresie prezes PGZ Krzysztof Trofiniak nie wykluczył Wojskowych Zakładów Mechanicznych S.A. bądź zakładów H. Cegielskiego S.A. z tego projektu. Te nazwy, jak również deklaracja o możliwej lokalizacji nie padły, zatem stawianie tez i interpretowanie, że zakłady te nie będą zajmowały się produkcją K2PL jest kompletnie chybione i nieuprawnione - napisano w oświadczeniu.

Ponadto, dodano:

- W programie produkcji czołgów K2 będzie uczestniczyło wiele spółek, w tym z terenu Śląska, o czym mówił prezes PGZ Krzysztof Trofiniak podczas konferencji Defance24Days [dokładna wypowiedź dostępna jest pod tym linkiemKażdy, kto zna branżę przemysłu zbrojeniowego, jak również biorący pod uwagę rozmiary tego kontraktu, nie może oczekiwać, że jego realizacja nastąpi w obrębie wyłącznie jednej spółki. Do realizacji tego projektu niezbędna będzie także współpraca ze spółkami sektora prywatnego, w związku z tym podmiotem dominującym nie będzie jedna ze spółek zależnych, ale Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. Zarząd PGZ uważa, że ta błędna interpretacja jest nakierowana na pogorszenie nastrojów społecznych i deprecjonowanie działalności Grupy Kapitałowej PGZ.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski