Przebojowa premia technologiczna dla firm

  Przebojowa premia technologiczna dla firm

  Materiał Informacyjny

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przebojowa premia technologiczna dla firm
  Firma, która dzięki wdrożeniu nowej technologii chce wprowadzić na rynek produkt albo unowocześnić procesy jego powstawania, teraz ma szansę uzyskać dofinansowanie inwestycji w konkursie „Kredyt na innowacje technologiczne” w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
  Przebojowa premia technologiczna dla firm
  Poprzednio, w latach 2007–2013, z podobnego narzędzia skorzystało około 600 firm. Dzięki zebranym doświadczeniom zasady korzystania z tego instrumentu zostały teraz udoskonalone. Przede wszystkim uproszczono formalności. Nie trzeba ponosić wydatków na wydanie opinii o nowej technologii. Wyższa jest też maksymalna kwota dofinansowania – obecnie to 6_mln zł (poprzednio: 4 mln).

  Premia technologiczna to inaczej kwota dofinansowania. Firma, której wniosek zostanie przyjęty do realizacji, otrzymuje bowiem kredyt technologiczny z wybranego przez siebie banku – na zasadach komercyjnych. Z kredytu tego finansuje wdrożenie projektu, a premia wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) stanowi zwrot odpowiedniej części zobowiązania firmy wobec kredytującego banku (ze środków własnych przedsiębiorca musi pokryć min. 25 proc. kosztów kwalifikowanych projektu).

  Premia jest wypłacana w transzach (płatności pośrednie) w trakcie realizacji inwestycji oraz po zakończeniu projektu (płatność końcowa).

  Mikro-, małe i średnie firmy uczestniczące w konkursie mogą z kredytu wspieranego premią technologiczną sfinansować wydatki na zakup i wdrożenie nowej technologii. Mogą to być zarówno własne prace rozwojowe, wyniki badań przemysłowych, nieopatentowana jeszcze wiedza techniczna, jak i nabyte prawa własności przemysłowej. Kluczowe znaczenie ma to, że skutkiem wdrożenia nowej technologii będzie wytworzenie nowych lub znacząco ulepszonych towarów lub usług albo procesów.
  Pierwszy konkurs odbył się na przełomie roku, a jego efekty najlepiej potwierdzają, jak bardzo pożądanym instrumentem jest premia technologiczna – o dofinansowanie wystąpiły 494 firmy, a wartość wnioskowanych dotacji wyniosła około 1,7 mld zł, pięciokrotnie więcej niż budżet konkursu. Wkrótce zostanie ogłoszona lista najlepszych projektów.

  Kolejny konkurs zostanie ogłoszony 20 czerwca, a nabór wniosków jest przewidziany między 28_lipca a 30 września. Na dofinansowanie projektów złożonych w tym terminie jest 500 mln zł.

  Więcej o Programie
  Inteligentny Rozwój:
  www.poir.gov.pl
  Więcej o funduszach: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

  Główny Punkt Informacyjny: Poznań – tel.: 61 626 61 93
  e-mail: info.wrpo@wielkopolskie.pl, info.fe@wielkopolskie.pl


  Ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego
  Anna Gajewska, dyrektor departamentu programów europejskich BGK

  Pierwszy nabór wniosków o przyznanie premii technologicznej jest już za nami. Obecnie finalizowana jest w BGK ocena merytoryczna tych wniosków, która po raz pierwszy odbywa się z udziałem tzw. branżowych ekspertów, a każdy z wnioskodawców ma możliwość zaprezentowania swojego projektu przed panelem ekspertów. Zastąpił on dotychczas obowiązującą opinię o nowej technologii, której koszt obciążał budżet przedsiębiorcy. Jest to jedno z nowych rozwiązań. Zespół trzech ekspertów z danej branży dokonuje oceny wniosku o przyznanie dofinansowania, m.in. pod kątem potencjału rynkowego nowego produktu oraz innowacyjności technologii będącej podstawą projektu.

  Otrzymaliśmy do oceny dużą liczbę ciekawych i wartościowych projektów. Zdarzają się jednak uchybienia, które na bieżąco wyjaśniane są z wnioskodawcami. Pośród najczęściej występujących należy wymienić brak lub niewłaściwy dobór wskaźników monitorujących pozytywne aspekty środowiskowe projektu czy też pomijanie przez przedsiębiorców podmiotów powiązanych w stosunku do wnioskodawcy, co wydłuża proces analizy statusu przedsiębiorstwa.

  W najbliższym konkursie przedsiębiorcy będą mogli składać swoje wnioski poprzez portal internetowy, tzw. generator wniosków o dofinansowanie. Więcej informacji nt. „Kredytu na innowacje technologiczne” znajduje się pod adresem: www.bgk.pl  Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo