Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Gawin, prezes URE o 25 latach funkcjonowania rynku energetycznego: "Hasłem przewodnim jest klimat, a nie energetyka"

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Waldemar Wylegalski
Urząd Regulacji Energetyki działa w Polsce już 25 lat. Z tej okazji prezes URE Rafał Gawin odwiedził Poznań i informował, jakie funkcje urzędu i w czym może pomóc odbiorcom energii.

Prezes URE w Poznaniu

Urząd Regulacji Energetyki ma bezpośredni wpływ na koszty energii elektrycznej dla ponad 15,5 mln gospodarstw domowych i koszty gazu u 7 milionów jego odbiorców.

- Po 25 latach, kiedy odeszliśmy od regulacji cen, została utworzona infrastruktura rynkowa, taka jak np. Towarowa Giełda Energii, gdzie można handlować energią elektryczną i gazem, zmierzamy w nowym kierunku, który nazywam napisaniem rynku na nowo

- mówił w Poznaniu prezes Rafał Gawin podczas konferencji z okazji 25-lecia URE.

Jak dalej tłumaczył, jest to związane z trendem odchodzenia od rynku hurtowego, gdzie funkcjonują duże przedsiębiorstwa i elektrownie, na rzecz rynku rozproszonego, gdzie aktywną rolę zaczynają pełnić konsumenci. Jest to związane z rozwojem fotowoltaiki i przydomowych mikroelektrowni. - Jesteśmy w procesie transformacji, gdzie hasłem przewodnim jest klimat, a nie energetyka, tak jak miało to miejsce przez dwie poprzednie dekady - mówił Gawin, podkreślając konieczność akceptacji społecznej wprowadzanych zmian.

Oddział Terenowy Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu

Oddział Terenowy Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu znajduje się przy ul. Wielkiej 20 i jest odpowiedzialny za woj. wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Zajmuje się przyznawaniem koncesji, zatwierdzaniem taryfy, nakładaniem kar finansowych oraz rozstrzyganiem skarg i sporów. Jak informowała Lidia Styperek, dyrektorka OT URE w Poznaniu, szczególnie ilość tych ostatnich wzrosła.

- W ostatnim roku odnotowaliśmy przyrost o 160 proc. w zakresie rozstrzygania spraw spornych, głównie z uwagi na odmowę przyłączenia do sieci gazowej - mówi Lidia Styperek.

W 2020 roku było 16 takich postępowań i 6 decyzji, a w 2021 roku - 42 postępowania i 22 decyzje.

OT URE rozpatruje też skargi odbiorców. Również tych było więcej - wzrost o 40 proc. rok do roku (z 389 do 540). Jak informowano, skargi mają szeroki zakres, ale głównie dotyczą energii elektrycznej, a duży przyrost skarg dotyczył obszaru prosumentów (z 41 do 149 r/r), czyli osób, które korzystając z OZE są jednocześnie producentami i odbiorcami energii.
Na tym samym poziomie utrzymała się ilość kar pieniężnych dotyczących głównie obrotu paliwami ciekłymi.

Rok 2022 przyniesie nam między innymi podwyżkę cen za energię elektryczną. To już ostatni dzwonek, aby nauczyć się oszczędzać prąd, co przysłuży środowisku i naszym portfelom. Niestety wysokie rachunki za prąd to często wina naszych złych nawyków i zaniedbań! A wystarczy czasami tylko pamiętać o wyłączaniu niektórych urządzeń z prądu, gdy z nich nie korzystamy.Zobaczcie jak oszczędzać prąd w 2022 roku!  Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>>

Te urządzenia domowe pobierają najwięcej energii. Zobacz, na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski