Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty w Poznaniu się opóźniają. Czy miasto straci unijne dofinansowania? "Nie ma takiego zagrożenia"

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Czy miasto zdąży z remontami do końca roku? Wątpliwości jest dużo, a terminy gonią.
Czy miasto zdąży z remontami do końca roku? Wątpliwości jest dużo, a terminy gonią. Adam Jastrzębowski
To, że remonty są opóźnione, poznaniacy wiedzą od miesięcy. Do wiadomości publicznej podano jedynie lakoniczne informacje dotyczące ich zakończenia. Czy miasto wyrobi się do końca roku?

Remont centrum to największa inwestycja Poznania od lat. Sam budżet miasta nie pokryłby go, dlatego zwrócono się o pomoc do Unii Europejskiej.

- Ten remont od początku wiązał się z finansowaniem unijnym, z pozyskaniem środków finansowych, które miasto nigdy samo by nie pozyskało z własnych dochodów. Proces aplikowania w ramach nowych środków z KPO oraz pozostałych funduszy europejskich z powodu ogólnopolskiej polityki odchodzącego rządu się opóźnia - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Remonty w Poznaniu się opóźniają. Czy miasto straci unijne dofinansowania?

Głównym elementem remontu jest modernizacja Starego Rynku.

- To nie są tylko inwestycje polegające na jakiejś kosmetyce, tylko również na wymianie wszystkich sieci podziemnych. Stary Rynek nie jest łatwą inwestycją, ale raczej dokuczliwą, ale prawda jest taka, że gdyby nie ten zakres prac bardzo głęboko wchodzący w przestrzeń podziemną - to niektóre kamienice mogłyby grozić zawaleniem z uwagi na infrastrukturę - dodaje Wiśniewski.

Dofinansowanie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Są nimi np. terminy, których trzeba dotrzymać. Inaczej finansowanie zostanie cofnięte. Przedstawiciele miasta nie podają konkretnych dat zakończenia remontów w centrum, mówią tylko o końcówce czwartego kwartału. Czy miasto wyrobi się z remontem do końca roku? A jeśli nie, to czy za remonty będziemy musieli zapłacić my?

Miasto nie zdąży skończyć ul. 27 Grudnia

To są jednak wiadomości powszechnie znane.

- Priorytetem generalnego wykonawcy robót budowlanych związanych z realizacją zakresów 2.3 i 2.4 Programu Centrum, jest osiągnięcie do końca tego roku stanu gotowości do wznowienia ruchu tramwajowego na odcinku od Al. Marcinkowskiego do ul. Gwarnej i Fredry - mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta i Urzędu Miasta Poznania.

- Do końca roku zaplanowano również zakończenie zasadniczych robót budowlanych najistotniejszych dla użytkowników na pl. Wolności i ul. Ratajczaka na odcinku od ul. Św. Marcin do 27 Grudnia - dodaje.

Które prace nie zostaną wykonane do końca roku? Na pewno te na ul. 27 Grudnia.

- Jest to związane z decyzją o pozostawieniu leszczyn tureckich wymuszoną decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Z tym związana jest również - ze względu na zmianę projektu zieleni na ul. 27 Grudnia - konieczność przeprojektowania dowiązania ul. Kantaka - mówi Żabierek. Konkretnych dat wciąż niestety nie ma.

Miasto nie zdąży z remontem. Ale pieniędzy nie odda

- Ewentualne opóźnienia, które mogą wystąpić na inwestycjach realizowanych w centrum, nie mają istotnego znaczenia dla rozliczenia dotacji unijnych - mówi Grzegorz Kamiński, dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Podkreśla, że ta część remontów, która jest dofinansowana z pieniędzy unijnych, zostanie wykonana na czas.

Uspokaja również Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Jeśli chodzi o inwestycje prowadzone w centrum miasta, to te wszystkie zakresy zadań, które obejmuje dofinansowanie unijne - będą zakończone w roku bieżącym - zapewnia. Wymienia przy tym między innymi pełne przywrócenie tramwajów w centrum miasta.

Czy to jednak znaczy, że większość remontów w centrum rzeczywiście zostanie ukończona do końcu roku? - Najważniejsze jest to, żeby zakończone zostały te zakresy zadań, które są objęte dofinansowaniem - mówi Wiśniewski.

Nie całość inwestycji, a jedynie pojedyncze zadania są objęte finansowaniem ze środków unijnych. Co to oznacza? Kiedy zrobione zostanie to, co objęte jest dofinansowaniem, to w praktyce remont może zostać oficjalnie zakończony nawet kilka miesięcy po terminie.

- Dla każdego projektu, który jest realizowany ze środków unijnych są podpisywane umowy. Wskazuje się tam daty do kiedy ma zakończyć się modernizacja czy remont. Przy remoncie węzła Plewiska prace budowlane musiały być zakończone do 7 października, tak aby do połowy listopada dostarczyć dokumenty. Dla pozostałych projektów, jeśli chodzi o centrum to jest koniec czwartego kwartału tego roku - podsumowuje Mariusz Wiśniewski.

Poznań - remontowana ulica Słowackiego.

Kolorowo w centrum Poznania! Tak wygląda remontowana ulica n...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski