Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Rewolucje" ożywią wielkopolską kulturę

Marek Zaradniak
"Wielkopolska: Rewolucje" to projekt, w którym znani twórcy mają pomóc w ożywieniu społeczności lokalnych.

Nie jest prawdą, że twórcy, którzy uczestniczyli w ważnych projektach w kraju i w świecie nie chcą pracować ze społecznościami lokalnymi na tak zwanej prowincji. Dowodem na to ma być ruszający właśnie projekt "Wielkopolska: Rewolucje" będący zarazem formą promocji tego co w wielkopolskiej kulturze ciekawe, a jeszcze mało znane.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznański Kongres Kultury: Jakim językiem mówimy o kulturze?
Poznań: Radni zajmą się propozycjami Kongresu Kultury

Zdaniem marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, projekt jest szansą na spotkanie znanych twórców z ludźmi bardzo aktywnymi, twórczymi i pełnymi naturalnego zapału.

Przygotowując projekt jego kuratorka kulturoznawca Agata Siwiak podróżowała po Wielkopolsce i w rezultacie swoich peregrynacji zakwalifikowała do niego to co wydało jej się interesujące, a dzieje się w Kołacie koło Pobiedzisk, Krzyżu Wielkopolskim, Zakrzewie, Swarzędzu, Nowym Tomyślu i Jaraczu oraz na Biskupiźnie. Prawdopodobnie w projekcie znajdzie się jeszcze również wschodnia Wielkopolska. Budżet projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski wynosi około 200 tys. złotych.

Wiele kobiet z sołectwa Kołata koło Pobiedzisk marzy o tym, aby być projektantami mody, a inne żeby tańczyć. W rezultacie dzięki choreografowi Januszowi Orlikowi i projektantce Magdzie Hasiak przygotują widowisko taneczne, w którym wystąpią w zaprojektowanych przez siebie strojach. Zobaczymy je podobnie jak rezultaty innych działań w grudniu w poznańskiej Concordii Design, a w przyszłości projekty te mają być pokazywane na festiwalach w całej Polsce.

Młodzież z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim we współpracy z reżyserem Bartkiem Frąckowiakiem przygotuje spektakl o pochodzącym z tamtych stron Hansie Paasche, myśliwym, żołnierzu, rewolucjoniście i ekologu.
Tańczyć można mając nawet 80 lat. takiego zdania jest choreograf Mikołaj Mikołajczyk, który z seniorami z Domu Polskiego w Zakrzewie przygotuje spektakl taneczny.

Na Biskupiźnie muzykolog Antoni Beksiak wraz z jednym z filmowców młodego pokolenia nakręci film o pochodzących z tamtych stron dudziarzach. W Swarzędzu, Nowym Tomyśłu i Jaraczu projektantka Monika Jakubiak stworzy projekt z pogranicza sztuki, edukacji i ekologii, w którym zwróci uwagę na relacje między przyrodą a ginącymi zawodami. W czerwcu podróż po wschodniej Wielkopolsce odbędzie reżyserka Joanna Warsza, a rezultatem tej podróży będzie jej opowieść o czymś ciekawym co spotkać można na tym obszarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski