MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza rozbudowa autostrady A2 wokół Poznania. Utrudnienia w ruchu już w weekend. "Apelujemy o zachowanie ostrożności"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Autostrada A2 będzie rozbudowywana na około dziesięciokilometrowym odcinku między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód.
Autostrada A2 będzie rozbudowywana na około dziesięciokilometrowym odcinku między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód. Autostrada Wielkopolska S.A.
To już ostatnie dni przed planowaną rozbudową autostrady A2 na około dziesięciokilometrowym odcinku między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód. Autostrada Wielkopolska przypomina: prace drogowe rozpoczną się na dobre w poniedziałek 17 czerwca, przy czym utrudnienia, związane z przygotowaniami do nich, mogą pojawić się już od soboty 15 czerwca.

Rusza rozbudowa autostrady A2 wokół Poznania. Utrudnienia w ruchu już w weekend!

- W związku z pracami nastąpi zmiana organizacji ruchu – podkreśla Anna Ciamciak z Autostrady Wielkopolskiej S.A. - Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do znaków tymczasowej organizacji ruchu.

Te zaś będą ustawiane w najbliższą sobotę, 15 czerwca: drogowcy wyznaczą pasy jezdni dla samochodów jadących autostradą, tak by oddzielić teren robót od ruchu, zainstalują znaki ostrzegawcze oraz nakazu i zakazu związane w realizowanymi pracami.

Prace na autostradowym odcinku A2 Poznań Krzesiny - Poznań Wschód zakończą się jeszcze w 2025 roku i sprawią, że kierowcy pojadą obwodnicą Poznania, rozbudowaną o trzeci pas ruchu dla każdego kierunku na kolejnych 10 kilometrach.

Rozbudowa A2: Pierwszy etap prac startuje 17 czerwca

Oprócz budowy trzecich pasów będzie zmodernizowana nawierzchnia, zostaną zamontowane bariery ochronne oraz wybudowane nowe i rozbudowane istniejące ekrany akustyczne. W efekcie na rozbudowywanym odcinku powstanie ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni ekranów akustycznych oraz prawie 19 tysięcy metrów barier ochronnych. Obok rozbudowy zostaną wyremontowane istniejące jezdnie oraz przebudowana infrastruktura podziemna i naziemna, do tego zaplanowano dodatkowe prace w rejonie węzłów Poznań Wschód i Poznań Krzesiny. Ponadto zostaną poszerzone i wyremontowane dwa mosty autostradowe.

Rozbudowa autostrady A2 wokół Poznania. Zmiany w organizacji ruchu:

- Pierwszy etap prac będzie realizowany od poniedziałku, 17 czerwca, między 176 (sąsiedztwo Miejsc Obsługi Podróżnych Krzyżowniki i Tulce) oraz 180 kilometrem autostrady A2 (węzeł Poznań Wschód) – informuje Anna Ciamciak. - Prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby były jak najmniej uciążliwe dla kierowców. Będą oni mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, niemniej wprowadzono ograniczenie prędkości na remontowanym odcinku, odpowiednio do 80 i 60 km/h.

Inwestor zapewnia, że kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Pomiędzy kilometrem 176 i 177 autostrady jadący w kierunku na Świecko będą poruszać się pasem szybkim jezdni północnej oraz pasem szybkim jezdni południowej („pod prąd”), natomiast jadący w kierunku na Warszawę będą poruszać się dwoma pasami jezdni południowej (pasem wolnym oraz pasem awaryjnym).

Pomiędzy kilometrem 177 a 180 autostrady kierowcy jadący na Świecko będą poruszać się pasem awaryjnym oraz pasem wolnym jezdni północnej, podczas gdy kierowcy jadący na Warszawę będą poruszać się pasem szybkim jezdni południowej oraz pasem szybkim jezdni północnej („pod prąd”).

"Apelujemy o zachowanie ostrożności, dostosowanie się do znaków i zmniejszenie prędkości"

Co ważne, ci kierowcy, którzy jadą z kierunku Świecka, a chcą zjechać z autostrady na węźle Poznań Wschód w trasę S5, powinni poruszać się jezdnią południową, standardowo przeznaczoną do jazdy w kierunku na Warszawę. Z pasa lewego, poprowadzonego jezdnią północną („pod prąd”) nie będzie możliwości zjazdu na węźle Poznań Wschód na drogę S5.

Autostrada Wielkopolska S.A. informuje, że na tym odcinku (między kilometrem 176 a 180 autostrady A2) prace będą realizowane przez ok. dwóch miesięcy, przy czym czas ten może się zmienić, w zależności od pogody.

- Apelujemy o zachowanie ostrożności, dostosowanie się do znaków i zmniejszenie prędkości – przypomina Anna Ciamciak. - Pamiętajmy, że tuż za barierami odgradzającymi ruch od placu budowy pracują nie tylko maszyny, ale przede wszystkim ludzie. Teren budowy został zaprojektowany i zabezpieczony ze szczególną dokładnością, a prace zaplanowane zgodnie z wymogami i zasadami zapewniającymi bezpieczeństwo pracowników – jednak nie zwalnia to kierowców od obowiązku zwracania uwagi na sytuację na drodze.

Turystyczna Wielkopolska - powiat czarnkowsko-trzcianecki:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski