reklama

Teatr Muzyczny w Poznaniu: Gdzie powstanie nowa siedziba?

Bogna KisielZaktualizowano 
Ostatnio pojawiła się koncepcja budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego na nieruchomości miejskiej u zbiegu Małych Garbar i Garbar, znajdującej się na tyłach kościoła Jezuitów Adrian Wykrota
Trwa poszukiwanie miejsca na nowa siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. Rozważane są działka po dworcu PKS, Stacja Filtrów, MTP. Pojawiła się też koncepcja wykorzystania działki miejskiej, znajdującej się na rogu ulic Garbary i Małych Garbar, na tyłach kościoła Jezuitów. Koszt wybudowania teatru szacuje się na około 100 mln zł.

Około 115 tys. widzów ogląda rocznie przedstawienia w Teatrze Muzycznym. Jego dyrektor, Przemysław Kieliszewski podkreśla, że to świadczy o potencjale rozwojowym placówki.

– Jest rozpoznawalny nie tylko w Poznaniu. Przyjeżdża do niego cała Wielkopolska – wtóruje mu Jędrzej Solarski zastępca prezydenta. – W ubiegłym roku zorganizowaliśmy koncert „Face to face”. Przyszło 1,5 tys. osób. To rzadko się zdarza, ale to świadczy, że przestawienia teatru są po prostu dobre.

Jednak „skrzydeł” teatr nie może rozwinąć, bo wręcz dusi się w wynajmowanych pomieszczeniach. Stąd od dawna mówi się o nowej siedzibie dla Muzycznego. – Gdyby w nowej siedzibie teatru powstała sala na 700 miejsc plus kameralna, rocznie mielibyśmy 160-180 tys. widzów – twierdzi P. Kieliszewski.

W centrum blisko rynku
Problemy są dwa, zasadnicze. Pierwszy to koszty, drugi – lokalizacja. – Rozważamy kilka miejsc – mówi J. Solarski, który opowiada się za budową nowej siedziby dla teatru. – Są to: działka po dworcu PKS, Stacja Filtrów, MTP. Pojawiła się też koncepcja wykorzystania działki miejskiej, znajdującej się na rogu ulic Garbary i Małych Garbar, na tyłach kościoła Jezuitów. Komunikacja publiczna jest. Kłopot może być z pozostawieniem samochodów, ale na Chwaliszewie są parkingi.

P. Kieliszewski jest nieco wstrzemięźliwy w ocenie tej propozycji. – Są ciekawsze lokalizacje – uważa dyrektor Teatru Muzycznego. – Niewątpliwym atutem tego miejsca jest bliskość Starego Rynku.

Artur Różański, szef klubu radnych PiS oraz członek komisji kultury i nauki nie chce się – jak mówi – autorytatywnie wypowiadać na temat tego pomysłu. Jego zdaniem, nie każda lokalizacja pozwoli na budowę siedziby teatru. – Podoba mi się, jest w centrum Poznania. Teatr byłby elementem ożywiający to miejsce. Ono potrzebuje czegoś takiego – przyznaje A. Różański, ale jednocześnie dzieli się wątpliwościami: – Czy ta działka umożliwia budowę takiej siedziby, o jakiej miasto myśli? Czy nie będzie ona wiązać się ze zbyt dużą liczbą kompromisów przy realizacji projektu? Może okazać się kłopotliwym wyborem ze względów archeologicznych, stosunków wodnych co mogłoby znacznie opóźnić inwestycję.
P. Kieliszewski uważa, że jeśli chcemy, by Teatr Muzyczny miał charakter metropolitalny, regionalny, musi się on znajdować blisko węzłów komunikacyjnych, kolei podmiejskiej, dworca autobusowego.

Wrocław robi wrażenie
Na początku grudnia przedstawiciele Poznania, wśród których byli między innymi radni Grzegorz Ganowicz z PO, Antoni Szczuciński z Lewicy i A. Różański, pojechali do Wrocławia. Odwiedzili tamtejszy Teatr Muzyczny Capitol i Narodowe Forum Muzyki. Przebudowa teatru kosztowała wrocławski magistrat 145 mln zł (z czego 80 mln pochodziło z funduszy unijnych). – Na samą scenę wydali 30 mln zł – twierdzi J. Solarski. – Spróbujemy zrobić to taniej, ale na miarę XXI wieku, bo to ma być na lata.

Wizyta we Wrocławiu zrobiła wrażenie na A. Różańskim. – Siedziba teatru wyremontowana. Filharmonia genialna – z nutką zazdrości przyznaje A. Różański. – Przy nich jesteśmy prowincją. Jeśli chcemy, żeby ludzie odwiedzali Poznań, musimy stworzyć miejsca, do których warto przyjechać.

Dlatego radni PiS wnioskowali, by w tegorocznym budżecie znalazły się 2 mln zł na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego. Nie udało się. J. Solarski tłumaczy, że najpierw trzeba wybrać lokalizację, a dopiero później przygotować projekt. Lokalizacja będzie miała wpływ na koszty realizacji przedsięwzięcia. – Gdy już zdecydujemy, że w tym konkretnym miejscu zamierzamy budować, to zaproponujemy poprawkę do budżetu, przewidującą pieniądze na projekt – zapowiada J. Solarski. I dodaje, że radni te wyjaśnienia przyjęli ze zrozumieniem.

A. Różański twierdzi, że jeżeli decyzja w tej sprawie nie zapadnie do połowy roku, to budowa teatru stanie się jedynie pobożnym życzeniem. – To byłoby odkładanie decyzji na święty nigdy – uważa A. Różański. I wskazuje, że przygotowanie projektu akustycznego zajmie rok, projektu wykonawczego kolejny rok, trzy lata potrzebne są na inwestycję.

J. Solarski zwraca też uwagę na koszty całego przedsięwzięcia, które szacuje się na około 100 mln zł. – Rozmawiałem o tym z wicepremierem Piotrem Glińskim. Jest otwarty, ale do konkretów jeszcze daleko – mówi J. Solarski.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A może ktoś w tym mieście pomyśli w końcu o siedzibie dla Filharmonii? Wolne tory, stary pks jak najbardziej by się do tego nadawały. Pominę fakt, że ze marszałek Woźniak nie znalazł na ten cel miejsca, ani pieniędzy. Na nową siedzibę dla siebie za niebotyczną kwotę kilkuset milionów złotych-jednak owszem, czemu nie... Pluje Pan tym faktem ludziom Kultury i melomanom w twarz. Do Pana poziomu się nie zniżę, ale powiem krótko- wstyd! Każde mniejsze od Poznania miasto (oprócz Kalisza) ma SWOJĄ własną siedzibę...

K
KOKO

A gdzie jest ona Stacja Filtrów ???? . Pewnie nie wie tego nawet fotograf tych zdjęć ???

K
Krzysztof

Ja proponuję zagospodarować stary budynek dworca PKP, dobra lokalizacja, miejsce na parking i wszytko na miejscu.

e
ewa

Moim zdaniem przy wyborze miejsca należy zwrócić uwagę na możliwość zbudowania dużego parkingu. Mieszkam 30 km od poznania, dla mnie wyprawa do teatru to zawsze wyprawa samochodem.

K
Kris

Chciałbym zabrać głos w sprawie Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Zaznaczam że jestem z Warszawy, więc całą sprawę widzę na chłodno z perspektywy prawie 200 km.
Natomiast, na początku listopada 2015 r. miałem przyjemność gościć w Poznaniu.
A dokładnie w Teatrze Muzycznym na sztuce " Dr jekyll i pan hyde". O ile sama sztuka, była bardzo sympatyczna i w porządku ( świetna rola Damiana Aleksandra i ogólnie świetna muzyka) o tyle warunki w jakich teatr się znajduje są fatalne.
Siedziałem na balkonie, w 3 rzędzie, szczerze mówiąc, widok był fatalny.
Ciasno, duszno, ludzie jak przechodzili do swoich miejsc, to praktycznie deptali po nogach.
Nie wiem, kto wydał pozytywna decyzję, aby tam można było grać spektakle ale jest to dla mnie niezrozumiałe.
Jestem jak najbardziej za, aby Teatr Muzyczny, w tak dużym mieście jakim jest Poznań doczekał się takiej siedziby jaką ma Opera Białostocka, Teatr Muzyczny w Gdyni oraz moja kochana Warszawska ROMA :) Pozdrowienia, dla fanów musicali :)

c
ciekawy

Czy po zmianie siedziby (o ile do tego dojdzie) będzie tak jak po remontach w Romie i Capitolu? Wypowiedzenia i zmiana warunków zatrudnienia i umowy okresowe lub o dzieło-jak to ma również w zwyczaju nowy pan dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu? :)

f
fanka teatru

Co za pomysł z miejscem na tyłach kościoła Jezuitów! I jeszcze argument za - parkingi są na Chwaliszewie! Co za bzdura! Przecież byłby kawał drogi z autokaru do teatru! Najlepsze byłoby w miejscu PKS-u albo na Wolnych Torach, ale przede wszystkim - zróbcie coś wreszcie! 60 lat tymczasowej siedziby! Rekord do Księgi Guinessa!

P
Poznaniak z Łazarza

Tak to jest teatr z tym teatrem i jego siedzibą. Zresztą teatr tańca też bez siedziby i orkiestra Amadeus. Ponad 100 mln bo u nas wszystko jest nie do szacowane. To 5 wiaduktów po 20 mln czyli 5 skrzyżowań bez kolizyjnych.

J
Junkier

A nikt nie pomyślał, żeby wpasować Teatr Muzyczny w koncepcję zagospodarowania Wolnych Torów? Taki budynek mógłby stać się zaczątkiem nowej dzielnicy, dzielnicy która poza budynkami mieszkalnymi i biurowymi czymś by przyciągała będąc jednocześnie dobrze (docelowo) skomunikowana z resztą miasta. Względem lokalizacji na Garbarach unikamy też kosztów i czasu na prace archeologiczne i kosztowne rozwiązania kontrukcyjne wynikające z tego co pod ziemią się znajduje.

g
gościnnie

Nie mieszkam w Poznaniu. Kiedyś jednak to miasto oferowało tyle różnorodnych atrakcji kulturalnych, że brałam urlop, żeby przyjechać np. na Maltę. Teraz coraz trudniej coś znaleźć. Została jeszcze Filharmonia, resztki Opery (repertuar staje się coraz mniej operowy, jakieś gościnne występy kabaretów itp.) , mniejsze sceny teatralne, ale też coraz uboższe w propozycje. Malta upadła, Biennale Sztuki Współczesnej to przykład przerostu ambicji nad faktycznymi możliwościami. Pozostały jeszcze galerie, tyle że handlowe. Łatwiej rządzić ludźmi ogłupionymi konsumpcją. Nie mam złudzeń, niestety, co do możliwości wybudowania siedziby Teatru Muzycznego z prawdziwego zdarzenia. Poznań stał się prowincjonalny w złym tego słowa znaczeniu.

P
POLAK

TEATR MUZYCZNY MUSI POWSTAĆ I TO POWSTAĆ NA MIEJSCU PKS BO BLISKO OD DWORCA , I LUDZIE MIELI BY DOBRY DOJAZD , WŁODARZE MIASTA NIECH SIĘ SPALĄ ZE WSTYDU ,ŻE TEATR DO TEJ PORY DZIADUJE OD LOKU W BUDYNKU TORTUR

p
patrycja

Pobudowano za czasów Groba w centrum masę centrów handlowych,stąd na teatr miejsce teraz ciężko znaleźć...

o
obywatel

Kiedyś, na początku rządów Ryszarda Grobelnego byliśmy świadkami rywalizacji między Poznaniem a Wrocławiem. Wtedy to Poznań był postrzegany jako miasto bardziej innowacyjne, z pomysłami i szybko rozwijające się. Wtedy to urzędnicy z Wrocławia przyjeżdżali do Poznania podglądać poznańskie rozwiązania. Kiedy Poznań zaczął dostawać zadyszki wymyślono tezę, że ta rywalizacja to nie tędy droga, bo miasta są nieporównywalne i Grobelny poprowadził Poznań w inną stronę. Po 16 latach rządów Grobelnego stanęliśmy u wrót.... Zadupiewa. Wymyślono oszustwo marketingowe "POZnan* - miasto know how" i myślano, że wystarczy do syrenki przyczepić gwiazdkę mercedesa i ludziska będą zadowoleni, że mają w końcu mercedesa. No i teraz to my jeździmy do Wrocławia oglądać jak dawno rozwiązano sprawy przed którymi staje teraz Poznań.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3