Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Zarzeczańska-Różańska honorową obywatelką Poznania. Radni zdecydowali też, kto otrzyma tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Teresa Zarzeczańska-Różańska jest wybitną polską pływaczką, pierwszą Polką, która  przepłynęła kanał La Manche
Teresa Zarzeczańska-Różańska jest wybitną polską pływaczką, pierwszą Polką, która przepłynęła kanał La Manche Waldemar Wylegalski
Poznańscy radni zdecydowali, kogo wyróżnią tytułami Honorowy Obywatel Poznania oraz Zasłużony dla Miasta Poznania. Kogo uhonorowano w tym roku?

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano Teresie Zarzeczańskiej-Różańskiej, wybitnej polskiej pływaczce, pierwszej Polce, która przepłynęła kanał La Manche, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistce Polski w pływaniu. Pani Teresa była nauczycielką matematyki i fizyki, prowadziła również zajęcia z wychowania fizycznego.

Czytaj też: Teresa Zarzeczańska: Przepłynęłam kanał La Manche... potajemnie

- Pani Zarzeczańska-Różańska jest przykładem rzetelnej i solidnej pracy, osobą, która dokonała wybitnych osiągnięć – podkreśla Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Radni postanowili również przyznać pięć tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania. Wśród wyróżnionych jest Barbara Napieralska, działaczka Solidarności w zakładach Telkom-Teletra, w stanie wojennym była przez kilka miesięcy internowana, aresztowana za swoją działalność opozycyjną, trafiła na pięć miesięcy do Aresztu Śledczego, który opuściła na mocy amnestii, aktywnie działa w Towarzystwie Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Zobacz, kto otrzymywał honorowe obywatelstwo Poznania w ostatnich latach:

Profesor Hanna Maria Kóčka-Krenz jest znaną archeolożką. Studia ukończyła na UAM. Z tą uczelnią związała swoją karierę naukową. Zajmuje się problematyka europejskiego średniowiecza, szczególnie kwestią złotnictwa strefy bałtyckiej oraz początkami średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Przez wiele lat prowadziła badania nad średniowiecznym zespołem osadniczym w Górze koło Poznania, a od 1999 roku badania na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, gdzie zespół pod jej kierownictwem odkrył rezydencję pierwszy Piastów z drugiej połowy X wieku oraz palatium Mieszka I.

Honorowi Obywatele Miasta Poznania: Za wyjątkowe zasługi dla...

Tytułem zasłużonego uhonorowano też Hieronima Kowalskiego, byłego wojskowego, pilota, instruktora samolotowego i szybowcowego, honorowego członek Aeroklubu Poznańskiego. W czasie II wojny światowej, jako mały chłopiec, nosił meldunki do oddziałów partyzanckich, wraz z polskim 6. Batalionem Saperów przeszedł szlak bojowy do Berlina, w wieku 12 lat został kapralem.

W tym gronie jest również prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prawniczka, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, stypendystka Fundacji Humboldta. Kierowała Katedrą Teorii i Filozofii Prawa, przez kilkanaście lat zasiadała w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, w latach 2010-2019 była sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawdź też: Poznań docenił zasłużonych dla miasta. Nagrody wręczono za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania radni przyznali prof. Elżbiecie Nowickiej, polonistce, historykowi literatury w Zakładzie Literatury Romantyzmu UAM w Poznaniu. Prof. Nowicka prowadzi badania nad literaturą, dramatem i teatrem XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem opery.

Piąty Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania ma charakter nagrody zbiorowej przyznanej osobom zmagającym się z pandemią. - Ten zbiorowy tytuł został przyznany dużej grupie ludzi, którzy od kilkunastu miesięcy są zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Niejednokrotnie ryzykują oni własnym zdrowiem i życie oraz swoich rodzin. Wykazują się empatią i opiekują się mieszkańcami Poznania – zaznacza Ganowicz.

W ten sposób poznańscy radni chcą docenić przedstawicieli zawodów medycznych – lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, laborantów, sanitariuszy, salowe, pracowników socjalnych i wolontariuszy.

Zobacz też:

Po odrodzeniu się samorządu Rada Miasta Poznania powróciła do tradycji nadawania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Poznania. Pierwszym, który go otrzymał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był Ignacy Jan Paderewski. W dwudziestoleciu międzywojennych w ten sposób uhonorowano jeszcze Wojciecha Trąmpczyńskiego i Cyryla Ratajskiego. W PRL-u ta tych tytułów nie przyznawano. Do tej tradycji powrócono w 1991 roku. Honorowymi Obywatelami Poznania są między innymi św. Jan Paweł II, Margaret Thatcher czy Edward Raczyński. Wręczenie honorowych wyróżnień zazwyczaj odbywa się podczas uroczystej sesji Rady Miasta, 29 czerwca w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła. Zobacz Honorowych Obywateli Miasta Poznana --->

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W ten sposób wyróżnio...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski