Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"To metody czyścicieli kamienic". Studenci protestowali przeciwko represjom władz UAM Poznań. Zobacz zdjęcia

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Grzegorz Szkiłądź
Grzegorz Szkiłądź
W środę wieczorem przed budynkiem Jowity odbył się kolejny protest.
W środę wieczorem przed budynkiem Jowity odbył się kolejny protest. Emilia Ratajczak
Trwa szósty dzień strajku w Domu Studenckim Jowita w Poznaniu. W środę, 13 grudnia protestujący poinformowali, że władze UAM wprowadziły prywatną ochronę na terenie akademika. Studentom odcięto dostęp do pryszniców oraz recepcji i holu głównego. Wieczorem odbył się protest "przeciwko represjom władz UAM".

Spis treści

Studenci protestowali "przeciwko represjom władz UAM". Zobacz zdjęcia

Konflikt dotyczący akademika Jowita w Poznaniu się nasila. Władze uniwersyteckie wprowadziły prywatną ochronę na teren domu studenckiego, nazywając studentki i studentów zagrożeniem.

Odebrano im dostęp do podstawowego zaplecza sanitarnego, czyli prysznica, a główne drzwi Jowity zostały zamknięte. Do budynku wejść można drzwiami bocznymi, jednak okupujących odcięto od recepcji i holu głównego. W środę wieczorem przed budynkiem Jowity odbył się kolejny protest.

- Studentki i studenci zostali pozbawieni dostępu do pryszniców i recepcji, co stanowi bezpośrednie naruszenie ich podstawowych praw. To metody stosowane od lat przez czyścicieli kamienic

- mówili członkowie Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej na przedpołudniowej konferencji.

Bogu(miła), ale nie dla studentów

Na początku protestu studenci przypomnieli o co walczą. - Są to trzy rzeczy, które powtarzamy od piątku: po pierwsze remont Jowity. Żądamy konkretnych deklaracji, kiedy to się wydarzy i w jaki sposób. Po drugie rozwój mieszkaniowy zasobów uczelni, po trzecie tanie, publiczne stołówki dla każdego i pokoje socjalne na uniwersytetach. Po to, żebyśmy nie musieli płacić za głupią herbatę, tylko żebyśmy mogli sobie ją zrobić - mówili protestujący podczas wieczornego protestu.

Dużo mówili również o wysokich zarobkach rektorki. Wspomnieli, że jej wypłata wynosi 40 tysięcy miesięcznie oraz o tym, że przez to profesorka ich nie zrozumie. - Jak może nas rozumieć, skoro nie wie jak to jest się utrzymać za 3 tysiące złotych? - pytali.

- Jestem bardzo szczęśliwy, bo udało nam się tu stworzyć alternatywny uniwersytet. Przychodzą do nas wykładowcy z całej Polski i to my decydujemy o tym czego chcemy się uczyć. To my decydujemy o tym jak mają wyglądają te zajęcia i w końcu rozmawiamy o sprawach, które są dla nas ważne

- mówił Jakub, jeden z protestujących.

"Władze czekają aż się zmęczymy i przestraszymy"

- To, co robią teraz władze uczelni, robi się zawsze, gdy ludzie protestują. Czekają aż nam się odechce, aż my sobie stąd pójdziemy, aż się zmęczymy i zaczniemy się bać. Te wszystkie groźby w naszą stronę mają na celu rozbicie tego wszystkiego co robimy. Czekają aż ta sprawa przestanie być interesująca

- mówili protestanci.

Protestujący twierdzą, że robią to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Szczególnie teych, którzy nie mogli przyjechać do Jowity z powodu obowiązków.

Wsparcie przekazali również nauczyciele akademiccy z całej Polski - z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, z Uniwersytetu Gdańskiego, SWPS, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Nauk w Szczecinie.

- My się stąd nie ruszamy. Mamy zaplanowane jeszcze wiele dyskusji, planowane jest jam session. My się tu dobrze bawimy i czekamy aż w końcu potraktujecie nas poważnie i spełnicie nasze postulaty

- powiedział Jakub.

Apel do nowo wybranego ministra

Nowo wybranym ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego został Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy. Do niego również protestanci przekazali pewien apel.

- Panie Dariuszu my czekamy, żeby się dowiedzieć kiedy pan tu będzie i kiedy będziemy mogli z panem porozmawiać. Musimy wiedzieć czy Jowita zostaje, czy znajdą się pieniądze i na jaki rozwój akademików i stołówek możemy liczyć. Tu są ludzie, tu są studenci, którymi pan ma się zajmować. Zapraszamy do Jowity, by porozmawiać o tym jak poprawi pan naszą sytuację!

- powiedzieli.

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski