MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To tutaj przebywał Fryderyk Chopin. Wycieczka do malowniczego Antonina

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Malowniczy pałac w Antoninie wraz z kompleksem parkowym
Malowniczy pałac w Antoninie wraz z kompleksem parkowym Bartłomiej Hypki
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie zachwyca nie tylko swoim wyglądem zewnętrznym, ale też pięknymi wnętrzami. Co więcej, wokół niego rozciąga się malowniczy park, a w obiekcie drzemie duch historii. To tu przebywał jeden z najsławniejszych polskich kompozytorów.

Spis treści

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

Czy wiedzieliście, że to właśnie w pałacu w Antoninie rozwijała się tragiczna miłość Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma – przyszłego króla Prus, a malowniczy obiekt z rąk Michała Radziwiłła podarowano Hitlerowi?

Co więcej, w tym drewnianym pałacu przebywał Fryderyk Chopin. Był tam w 1827 i 1829 roku na zaproszenie księcia Radziwiłła. Podczas pobytu Chopin komponował, grał na fortepianie i uczył muzyki córkę księcia, Elizę Radziwiłłównę.

Pałac często kojarzony jest z inspiracjami muzycznymi Chopina. Do dziś w miejscu tym odbywa się Festiwal Chopin w Barwach Jesieni, przyciągający miłośników muzyki Chopina z całego świata. Oprócz obiekt tego jest też metą ogólnopolskiego rajdu „Jesień Chopinowska”, który skupia rowerzystów, preferujących piesze wycieczki turystów, a nawet uprawiających dyscypliny jeździeckie, którzy na swoich koniach docierają do Antonina.  

Dziś, pięknie odrestaurowany, tętni życiem. Można tu wynająć pokoje, skorzystać z doskonałej restauracji i spacerować po malowniczym parku. Zarówno park, jak i pobliski rezerwat Wydymacz, można zwiedzać, biorąc udział w questach – bezobsługowych grach terenowych: Quest Antonin Radziwiłłów i quest Rezerwat Wydymacz.  

Unikatowa architektura   

Pałac w Antoninie wyróżnia się unikalnym stylem architektonicznym. Jego plan ma kształt krzyża greckiego, co jest rzadkością w tego typu budowlach. W centralnej części pałacu znajduje się okrągły salon z galerią wspartą na kolumnach, co tworzy imponujący efekt przestrzenny. Właśnie w tym salonie często odbywały się muzyczne i towarzyskie spotkania.   

Przeznaczenie myśliwskie   

Pałac pełnił funkcję rezydencji myśliwskiej dla księcia Radziwiłła, zapalonego myśliwego. Otaczające pałac lasy były miejscem licznych polowań. Pałac i jego otoczenie były idealne do organizacji polowań oraz spotkań towarzyskich dla arystokracji i gości księcia.   

Zbiory i wnętrza   

Wnętrza pałacu zdobią liczne trofea myśliwskie, pamiątki i dzieła sztuki związane z rodem Radziwiłłów. Choć pałac przeszedł wiele zmian i renowacji, zachował wiele oryginalnych elementów dekoracyjnych. Obecnie działa jako muzeum, oferując możliwość podziwiania zarówno architektury, jak i zgromadzonych eksponatów.   

Otoczenie i park   

Pałac otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym, idealnym do spacerów. W parku znajdują się stawy, aleje drzew i malownicze ścieżki, nawiązujące do myśliwskiego charakteru pałacu.   

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Pałac w Antoninie kojarzy się z historią nieszczęśliwej miłości księżniczki Elizy Radziwiłłówny i pruskiego księcia Wilhelma Hohenzollerna, który w przyszłości miał zostać cesarzem Niemiec Wilhelmem I. 

Zobacz dalej -->

Wycieczki godzinę drogi od Kalisza. Zobacz propozycje wycieczek!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski