Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania w ratuszu [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania w ratuszu
Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania w ratuszu Waldemar Wylegalski
W niedzielę w dniu patronów Poznania, św. Piotra i Pawła, w ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Wręczono na niej nie tytuły Honorowego Obywatela Miasta Poznania i Zasłużony dla Miasta Poznania. W sesji wzięli udział prezydenci Győr i Brna, miast partnerskich Poznania, których wyróżniono Złotą Pieczęcią Miasta Poznania.

W niedzielę, w samo południe w ratuszu rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta Poznania. Wzięli w niej udział, między innymi, parlamentarzyści, marszałek województwa, starosta poznański, przedstawiciele korpusu konsularnego, rad osiedli, policji, straży pożarnej, szefowie miejskich spółek.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady podsumował mijającą kadencję Rady Miasta. Podkreślił, że była ona bogata w wydarzenia i inwestycje, o które wzbogaciło się miasto. Wymienił na przykład wydłużenie „pestki” do Dworca Zachodniego, budowę nowej linii tramwajowej na Franowo i zajezdni tramwajowej, Bramę Poznania, Euro i wejście w życie lada dzień karty PEKA.

G. Ganowicz nawiązując do wydarzeń ostatnich tygodni zwrócił uwagę, że ich wspólnym mianownikiem była wolność, która różnie się rozumie, jak np. wolność manifestacji czy artystycznego wyrazu. Zdaniem G. Ganowicza, wolność nie powinna antagonizować.

- Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale zrobię co w mojej mocy, abyś mógł je głosić – przedstawiał swoje spojrzenie na wolność – G. Ganowicz.

O wolności mówił też prezydenta Ryszard Grobelny, przypominając pierwsze, częściowo wolne wybory. - Ze smutkiem patrzę, gdy widzę osoby, które przed laty walczyły o tę wolność, gdy teraz stoją po dwóch stronach barykady i obrażają się – przyznaje R. Grobelny. I pytał retorycznie: - czy wolność to prawo do krzyczenia, tupania, czy odpowiedzialne wyrażanie poglądów, nie obrażając przy tym innych?
Prezydent Grobelny uważa, że poznaniacy są inni, bo nie lubią skrajności, nie miotają się od prawa do lewa. Zamiast machać szabelką, ciężko pracują. Jednak są niedoceniani, a Poznań zasługuje, by stąd był premier i ministrowie ważnych resortów. A na zakończenie swojego wystąpienia R. Grobelny złożył deklarację, która chyba nikogo nie zaskoczyła: - Pragnę dalej pracować dla Poznania, by spełniać jego i jego mieszkańców marzenia.
Po sesji Grobelny potwierdził, że ponownie zamierza się ubiegać o fotel prezydenta miasta.

Tradycyjnie podczas uroczystej sesji wręczono tytuły i nagrody najbardziej zasłużonym poznaniakom. Honorowym obywatelem miasta został prof. Andrzej Legocki. Natomiast tytułami Zasłużony dla Miasta Poznania wyróżniono: dr Annę Jakrzewską-Sawińską, Roberta „Litzę” Friedricha, majora Ludwika Miśka oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Ponadto Maciej Foutuna, trębacz jazzowy odebrał nagrodę artystyczną miasta, a nagrody sportowe przyznano trenerowi Edwardowi Motylowi i kajakarzowi Marcinowi Grzybowskiemu. W tym roku nagrody naukowej nie przyznano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski