Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa: Poznań "zalewają" stare meble [ZDJĘCIA]

Bogna Kisiel
Ustawa śmieciowa w Poznaniu - problemów ciąg dalszy
Ustawa śmieciowa w Poznaniu - problemów ciąg dalszy Norbert Kowalski
Powoli, ale systematycznie osiedla mieszkaniowe zapełniają się starymi meblami, drzwiami czy oknami czy fragmentami zepsutego sprzętu. - Wygląda to fatalnie. Strach pomyśleć co będzie za miesiąc. Trzeba zrobić z tym porządek. Przecież opłata za śmieci bardzo wzrosła - uważa pani Joanna, mieszkanka Rataj. Przemysław Gonera, dyrektor biura ZM GOAP ma sposób na rozwiązanie tego problemu. I podpowiada: - Trzeba zadzwonić na Straż Miejską. Spółdzielnia powinna usunąć gabaryty. Na gratowisku zostaną one przyjęte za darmo. Ustawa śmieciowa w Poznaniu ma swój ciąg dalszy...

Bo ZM GOAP nie zamierza wywozić w tym roku odpadów wielkogabarytowych. Dlaczego? Przedstawiciele związku mają jedną, uniwersalną odpowiedź na wiele problemów śmieciowych, z którymi borykają się mieszkańcy po 1 lipca - "okres przejściowy", czyli ustawa śmieciowa. To oznacza, że mieszkańcy powinni płacić za śmieci, jak GOAP przykazał, a GOAP zdecyduje, które z zapisów regulaminu zrealizuje do czasu rozstrzygnięcia przetargu. Ale i po wyborze firm wywozowych odbiór gabarytów będzie tylko raz w roku.

Polecamy:

Ustawa śmieciowa - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Tadeusz Stachowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych przypomina, że przez lata lokatorzy wystawiali m.in. meble obok śmietników i były one odbierane na bieżąco w ramach miesięcznej, zdecydowanie niższej niż obecna, opłaty za śmieci. Zmieniła to jednak ustawa śmieciowa.

Ustawa śmieciowa zamieniła nasze osiedla w gratowiska

- Kiedyś wystawiało się meble i były one dosyć szybko zabierane więc nie rozumiem dlaczego teraz mają być tylko raz w roku - mówi pani Jadwiga. A pani Małgorzata, która także mieszka na Ratajach dodaje: - Taki zapis jest bezsensowny. Raz do roku to zdecydowanie za rzadko. Tym bardziej, że samemu ciężko pozbyć się takich mebli.

Sprawdź też:
Ustawa śmieciowa: Wielkopolska stawiła czoła śmieciom, choć z kłopotami

Problem także w tym, że wiele osób nie wie, gdzie powinno je dostarczyć.

- Gdybym musiała je wyrzucić, nie wiedziałabym do kogo się zwrócić - przyznaje pani Jadwiga. I przyznaje, że porzucone meble przy śmietnikach nie wyglądają ładnie. Liczba foteli, tapczanów, regałów i innego sprzętu rośnie z dnia na dzień w sąsiedztwie ratajskich śmietników. Część z pewnością znajdzie nowych właścicieli.

Czytaj również:
Ustawa śmieciowa: Spółdzielnie mówią "dość". I skarżą GOAP do sądu

- Mam w mieszkaniu stół, który znalazłam pod śmietnikiem - mówi Anita Senger, mieszkanka os. Stefana Batorego. - Wraz ze współlokatorem przynieśliśmy go ze Śmiałego. Był w dobrym stanie, miał jedynie trochę uszkodzoną nogę. Na balkon jest idealny. Zabrałabym też fotel, ale ten był już bardzo zniszczony.

Na os. Batorego też można "złapać okazję" pod śmietnikiem. Ostatnio w jednym z takim miejsc stało łóżko.

Na gratowisko nie tylko poznaniacy
Każdy mieszkaniec z miejscowości, objętych działaniem ZM GOAP może przywieźć swoje odpady problemowe pochodzące z gospodarstwa domowego na gratowisko. Zostaną one tutaj przyjęte za darmo.

Czytaj również:
Ustawa śmieciowa: Spółdzielnie mówią "dość". I skarżą GOAP do sądu

Łącznie na terenie GOAP funkcjonują trzy punkty gromadzenia odpadów problemowych. Dwa z nich znajdują się w Poznaniu, a trzeci w Suchym Lesie na wysypisku odpadów.

Poznańskie punkty przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284 oraz przy ul. Wrzesińskiej 12 czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 8-17 oraz soboty w godz. 8-16.

Sprawdź też:
Ustawa śmieciowa: Wielkopolska stawiła czoła śmieciom, choć z kłopotami

Punkt przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-20, a w soboty w godz. 7-14.

Zakład Zagospodarowania Odpadów, który prowadzi gratowiska, uruchomił stronę internetową egratowisko.odpady.poznan.pl. Za jej pośrednictwem, zamiast np. wyrzucić stary tapczan na gratowisko, możemy go komuś odstąpić. Strona umożliwia dodawanie i przeglądanie ogłoszeń.

Polecamy:

Ustawa śmieciowa - wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Odpady problemowe to m.in.: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, termometry rtęciowe, baterie, przeterminowane leki, stare meble, środki chemiczne, stare farby czy gruz z drobnych remontów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski