Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu będzie więcej kamer miejskiego monitoringu. Tylko w 2020 roku kamery zarejestrowały ponad 7 tysięcy zdarzeń

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
W tym roku w Poznaniu przybędzie ponad 40 nowych kamer miejskiego monitoringu. Już teraz jest ich prawie tysiąc
W tym roku w Poznaniu przybędzie ponad 40 nowych kamer miejskiego monitoringu. Już teraz jest ich prawie tysiąc Urząd Miasta Poznania
W Poznaniu zostanie rozbudowany system miejskiego monitoringu. Przybędzie też operatorów, którzy będą analizowali nagrania z kamer. To dlatego, że jak przekonują władze miasta, system monitoringu przynosi efekty. Tylko w 2020 roku kamery zarejestrowały ponad 7 tysięcy zdarzeń, które wymagały interwencji straży miejskiej lub policji.

- System monitoringu jest jednym z działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Monitoring stanowi istotne narzędzie, pomagające miejskim służbom. Zwiększa szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń już w momencie ich popełniania. W ten sposób przeciwdziała aktom wandalizmu w miejscach obserwowanych przez kamery oraz działa prewencyjnie

- tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Sprawdź też:

W 2020 roku operatorzy przekazali służbom 7 192 zgłoszenia wymagające podjęcia interwencji - 6 211 do realizacji przez patrole straży miejskiej, a 981 przez policję. Dodatkowo policjanci zatrzymali 245 sprawców przestępstw, w tym osób poszukiwanych listami gończymi oraz posiadających substancje narkotyczne.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło rejonów Starego Miasta (3332) i Grunwaldu (1005). Sporo było ich także na Jeżycach, Wildzie, Nowym Mieście oraz w północnej części miasta (w każdym z tych obszarów około 700).

Jesteście ciekawi, ile zarobili i jakie majątki mają wielkopolscy policjanci? Sprawdźcie w naszej galerii, ile zarobili komendanci.Kliknij, aby sprawdzić --->

Policja: Ile zarobili komendanci w Wielkopolsce? Oto majątki...

Zdecydowana większość, bo aż 2929 zdarzeń, wiązała się ze spożywaniem alkoholu lub innych, podobnie działających środków i zachowaniem ludzi po zażyciu ich nadmiernej ilości. Z kolei 1 082 zgłoszenia dotyczyły osób leżących w miejscach publicznych (większość z nich, z różnych przyczyn, wymagała natychmiastowej pomocy medycznej).

Awarie i uszkodzenia infrastruktury drogowej, np. sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych to kolejne 977 zgłoszeń. Pozostałe zdarzenia wiązały się z: zaśmiecaniem ulic i chodników (770); zakłócaniem porządku publicznego poprzez bójki, rozboje czy zaczepianie przechodniów (271); dewastacją mienia oraz niszczeniem infrastruktury miejskiej przez malowanie tagów, nielegalne graffiti czy plakatowanie (123); parkowanie pojazdów na torowiskach tramwajowych lub w innych miejscach blokując ruch pojazdów i pieszych (225).

Sprawdź też:

Miejski system monitoringu wizyjnego jest obsługiwany całodobowo przez cywilnych pracowników straży miejskiej. Siedziby poszczególnych stanowisk usytuowane są na terenie komisariatów policji. Operatorzy często wykorzystują dostęp do wszystkich kamer rozmieszczonych w mieście, co umożliwia im obserwację drogi przemieszczania się sprawców wykroczeń i przestępstw. Korzystając z kontaktu radiowego na bieżąco informują funkcjonariuszy policji i straży miejskiej, gdzie i wobec kogo mają interweniować

- wyjaśnia Anna Nowaczyk z poznańskiej straży miejskiej.

Obecnie operatorzy miejskiego monitoringu mają do dyspozycji prawie tysiąc kamer, lecz system jest stale rozbudowywany. W tym roku zainstalowanych zostanie ponad 40 nowych kamer.

Nowy sprzęt pojawi się m.in. na Ratajach (w rejonach ul. Wioślarskiej, Obrzyca, Łabędziej; na skrzyżowaniach ulic Kruczej i Orlej oraz Św. Rocha i Serafitek; placu pomiędzy osiedlami Jagiellońskim i Rzeczypospolitej oraz na siłowni zewnętrznej przy os. Powstań Narodowych).

Nowe kamery zainstalowane zostaną również w innych rejonach miasta, m.in. na: ulicy Warszawskiej, osiedlach Świerczewo i Zielony Dębiec, os. Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo (realizacja projektu PBO 2020 pt. "Bezpieczne Osiedle, Bezpieczna Szkoła"), os. Krzyżowniki-Smochowice, ul. Składowej, w rejonie Szacht przy wieży widokowej oraz na terenie modernizowanego placu Kolegiackiego.

Pierwsze kamery w tych miejscach zostaną zainstalowane już na początku lutego, kolejne na przełomie marca i kwietnia oraz lipca i sierpnia. Dodatkowo, część starego sprzętu zostanie wymieniona na nowy, np.: w rejonie przystanków Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz ronda Śródka.

Zobacz też

W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

W Wielkopolsce nie brakuje kuriozalnych kryminalnych spraw, zaś przestępcy potrafią wpaść z rozmaitych powodów. A z drugiej strony są zdolni też do różnorodnych przestępstw. Sprawdźcie w naszej galerii, jakie są najdziwniejsze kryminalne historie z Wielkopolski w ostatnich miesiącach.Czytaj dalej --->

Kuriozalne przestępstwa: Złodziej zasnął w mieszkaniu, które...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski