Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstały hotele dla nietypowych gości. Przyjmą biedronki, trzmiele, motyle, a przede wszystkim pszczoły

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
150 domków dla owadów zostaje zawieszonych na drzewach i obiektach infrastruktury w poznańskich parkach i lasach. To pomysł urzędu miasta.
150 domków dla owadów zostaje zawieszonych na drzewach i obiektach infrastruktury w poznańskich parkach i lasach. To pomysł urzędu miasta. Łukasz Gdak
Urząd miasta zainwestował w nietypowe obiekty dla nietypowych gości. W poznańskich lasach i parkach zawieszone zostają domki dla owadów. Czy zamieszkają w nich pszczoły murarki, trzmiele, motyle czy biedronki? Czas pokaże.

150 domków dla owadów zostaje zawieszonych na drzewach i obiektach infrastruktury w poznańskich parkach i lasach. To pomysł urzędu miasta.

Czytaj: Pszczołom grozi wyginięcie. Sprawdź, jak im pomóc, aby przetrwały

– Mam nadzieję, już niedługo zamieszkają pszczoły murarki, trzmiele, motyle czy biedronki. Owadzie hotele zawisną w parkach, na terenach wybranych Rodzinnych Ogródków Działkowych i w miejskich lasach - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Owadzie hotele są zbudowane z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek. W nich owady mogą schronić się przed deszczem, drapieżnikami, mają też odpowiednie warunki do rozmnażania się.

Sprawdź też:

Zakup i montaż 150 hoteli dla owadów odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku przez Miasto programu „Poznań dla pszczół”. Celem projektu jest zwiększenie populacji pszczół w mieście. To ważne, bo z roku na rok populacja pszczół się zmniejsza. Dwa miejskie ule znajdują się już na terenie poznańskiej Cytadeli. Powstały one w 2019 roku.

Eksperci zwracają uwagę, że tworzenie hoteli dla pszczół, czy tzw. sztucznych gniazd pozwoli małym zapylaczom przetrwać w mieście.

Sprawdź też:

– Jeśli chcemy wystawiać domki dla pszczół, to lepiej nie tworzyć dużych agregacji gniazd w jednym miejscu, gdyż może to ułatwić rozprzestrzenianie się chorób czy szkodników pszczół – mówi dr Aleksandra Łangowska z Pracowni Pszczelnictwa Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze hotele zawisły już w parku im. Jana Pawła II na Wildzie i parku Wilsona na Łazarzu.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski