MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu trwa Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. W kongresie organizowanym przez IPN pierwsze skrzypce gra historia Wielkopolski

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W Poznaniu odbył się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej
W Poznaniu odbył się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej IPN
Debaty historyczne, wykłady, filmy, wystawy, a nawet teatrzyk, przejazd „Tramwajem przez historię. Poznański Czerwiec 1956”, czy wystawa HistoryLand zbudowana z ponad półtora miliona klocków Lego - to tylko część atrakcji dwudniowego Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej.

Odbył się on we wtorek i środę 18 i 19 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a jego organizatorem był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Patronatem honorowym objął wydarzenie prezydent RP Andrzej Duda. W czasie Kongresu obszernie omawiano zagadnienia związane m.in. z Powstaniem Wielkopolskim, okupacją niemiecką, czy Czerwcem 1956 r. i z „Solidarnością”.

- Podczas uroczystej inauguracji zostały wręczone odznaczenia państwowe Krzyż Wolności i Solidarności oraz medale Reipublicae Memoriae Meritum - informuje poznański IPN. - Każdy, kto odwiedził Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich mógł się także przekonać, że o przeszłości można i trzeba opowiadać nowocześnie.

W uroczystej gali otwarcia w Poznań Congress Center wzięli udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, jego zastępcy: dr hab. Karol Polejowski, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Elżbieta Roeske, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ „Solidarność” Jarosław Lange, były minister spraw zagranicznych, poseł RP Szymon Szynkowski vel Sęk, członkowie Kolegium IPN na czele z przewodniczącym prof. dr. hab. Tadeuszem Wolszą oraz rodziny kombatantów, a także przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy Wielkopolski.

- Kongres Pamięci Narodowej to spotkanie wielu pokoleń Polaków, od tego najmłodszego do tych, którzy wchodzą w drugą młodość Polaków, którzy nie są obojętni na wspólne przeżywanie przeszłości. Mają głęboką świadomość, że historia, przeszłość, nasze narodowe doświadczenie determinuje także to, co stanie się w przyszłości – mówi prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN zaznaczył, że po Kongresie Pamięci Narodowej w Warszawie i na Podkarpaciu, przyszła kolej na Wielkopolskę – kolebkę naszej państwowości. Przypomniał również wkład i rolę mieszkańców Wielkopolski w kształtowaniu najnowszych dziejów naszej Ojczyzny.  

Pierwszy dzień Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej w Poznaniu przebiegł pod hasłem „Solidarności”: m.in. odbyła się dyskusja „Ku Wolności. «Solidarność» w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej”, prowadzona przez naczelnika OBBH IPN w Poznaniu, prof. UAM dr. hab. Konrada Białeckiego z Januszem Pałubickim, jednym z organizatorów wielkopolskiej „Solidarności” oraz dr. Przemysławem Zwiernikiem.

Galę otwarcia zwieńczył koncert zatytułowany „Bardowie Solidarności”, w trakcie którego wystąpił czteroosobowy zespół w składzie: Zbigniew Murawski, Adam Tkaczyk, Adam Rakowski i Jacek Michalak

Na MTP wielką popularnością wśród gości spotkania cieszyła się edukacyjna ścieżka historyczna, przygotowana przez doświadczonych edukatorów IPN z całej Polski. Najważniejsze wydarzenia z historii Polski XX w. zostały przedstawione w ośmiu chronologicznie ułożonych strefach. Ścieżka edukacyjna prezentuje dorobek IPN, uwzględniający również ważne dla Wielkopolski wydarzenia historyczne, jak Powstanie Wielkopolskie oraz Poznański Czerwiec ’56.

Po raz pierwszy została zaprezentowana gra planszowa „W drodze na Pewukę”, pozwalająca odbyć  podróż w czasie do Poznania z 1929 roku. W „Krótkim Kursie Szyfrowania” każdy mógł poczuć się, jak Marian Rejewski, genialnym studentem matematyki.

Można było zobaczyć m.in. umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie różnych formacji mających swój udział Powstaniu Wielkopolskim, w tym replikę samochodu pancernego Ehrhardt M17, zdobytego 7 stycznia 1919 r. w walce w okolicy Budzynia podczas Powstania Wielkopolskiego, czy też pieczołowicie odrestaurowaną Taczankę wz. 36 z karabinem maszynowym wz. 30, która była wykorzystywana przez Wojsko Polskie w 1939 i odrestaurowany Polski Fiat 508/III W Łazik, który został pierwszy raz zaprezentowany szerszej publiczności w stolicy Wielkopolski.

W strefie edukacyjnej pokazano projekty edukacyjne Biura Nowych Technologii IPN stworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii:

  • „Gra Szyfrów” – opisuje przebieg wojny polsko‑bolszewickiej oraz znaczenie polskiej kryptologii dla jej zwycięskiego finału,

  • „Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” – gra, której akcja rozpoczyna się 1 sierpnia 1944 r., a do zadań gracza należy wcielenie się w dowódcę oddziału żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim,

  • „Lotnicy – wojna w przestworzach” – zawierająca elementy zręcznościowe oraz zagadki logiczne gra oparta na prawdziwych wydarzeniach i postaciach polskich lotników odbywających służbę w powietrzu w czasie II wojny światowej,

  • „Świadectwo poMOCY” – immersyjna etiuda filmowa o losach rodziny Ulmów w wirtualnej rzeczywistości (VR),

  • „Cyfrowi Bohaterowie” – projekt, który powstał przy pomocy technologii digital human, czyli przenoszenia rzeczywistych osób do świata wirtualnego,

  • „Szybowcowa ’87” – aplikacja pozwalająca zanurzyć się za pomocą gogli VR w wirtualną rzeczywistość i cofnąć się w czasie do lat 80. XX wieku, aby zobaczyć mieszkanie w peerelowskim bloku we Wrocławiu, które służyło za siedzibę tajnej drukarni „Solidarności Walczącej”.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

Tak bawią się odwiedzający na SempAir Optimi Show! Zobacz zdjęcia

SempAir Optimi Show 2024 w Poznaniu. Tłumy na spektakularnyc...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski