Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie: 25 lat temu odszedł ksiądz Zdzisław Bernat

Marek Zaradniak
Ksiądz kanonik Zdzisław Bernat był wieloletnim dyrektorem Poznańskiego Chóru Katedralnego
Ksiądz kanonik Zdzisław Bernat był wieloletnim dyrektorem Poznańskiego Chóru Katedralnego Archiwum Poznańskiego Chóru Katedralnego
W piątek mija 25 lat od śmierci księdza kanonika Zdzisława Bernata, wieloletniego dyrektora Poznańskiego Chóru Katedralnego.

W piątek mija 25. rocznica śmierci księdza kanonika Zdzisława Bernata, kapłana, muzyka, wieloletniego dyrektora Poznańskiego Chóru Katedralnego.

Jego dawni śpiewacy, przyjaciele i ich rodziny zapraszają w sobotę o godz. 18.00 na mszę świętą do poznańskiej katedry. Wcześniej o godzinie 16.30 spotkają się oni przed bramą cmentarza na Miłostowie (od ul. Gnieźnieńskiej), skąd udadzą się do grobu księdza Zdzisława, aby modlitwą i blaskiem zniczy uczcić jego pamięć.

Sprawdź też:

Ksiądz Zdzisław Bernat urodził się 5 grudnia 1930 roku w Poznaniu. W latach 1951-1957 studiował teologię w Poznaniu i w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1957 roku w Katedrze Poznańskiej. Początkowo pracował w Kościanie. Wkrótce jednak powrócił do poznańskiej katedry, gdzie podjął wysiłki, aby reaktywować Poznański Chór Katedralny. Po raz pierwszy zaśpiewał on podczas uroczystości Bożego Ciała w roku 1960.

Następne cztery lata ksiądz Zdzisław Bernat studiował muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam po obronie pracy magisterskiej pozostał i prowadził chór uczelniany.

Do Poznania powrócił w roku 1971. Wykładał muzykę kościelną w Seminarium Duchownym, a w roku 1972 został ponownie dyrygentem Poznańskiego Chóru Katedralnego. Na tym stanowisku pracował do roku 1992. Był także kompozytorem, autorem monografii o księdzu Wacławie Gieburowskim, docentem chóralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Sprawdź też:

A tak księdza Zdzisława Bernata wspomina jego były chórzysta Krzysztof Przybył:
- Myślę, że śmiało mogę powiedzieć iż ksiądz Zdzisław był po prostu dobrym człowiekiem. Był ze względu na swoja osobowość przez wielu bardzo lubiany. Znał nasze rodziny i chętnie się z nimi się spotykał. Muszę tu wspomnieć na pewien dystans, który między nami utrzymywał. Ksiądz Zdzisław był przyjacielem, powiernikiem naszych problemów, ale stawiającym dość jasną granicę pomiędzy nami. Z tego, co pamiętam, nawet dorośli śpiewacy nie byli z nim na "ty". Śmiało mogę powiedzieć, że poza tym muzycznym wątkiem mojej opowieści o ks. Zdzisławie, posiadał również wiele innych zamiłowań.

Ksiądz Bernat otrzymał liczne wyróżnienia w uznaniu zasług dla kultury muzycznej. W roku 1984 przyznano mu Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W 1986 roku otrzymał godność Honorowego Obywatela Miasta Poznania nadaną mu przez prezydenta miasta Poznania. W 1993 r. wojewoda poznański przyznał mu medal „Ad Perpetuam Rei Memoriam”.
Mszę św. pogrzebową koncelebrowało ponad 100 kapłanów pod przewodnictwem ks. bpa Zdzisława Fortuniaka.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski