MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Szczeliny wolności": Polska sztuka nie poddawała się

Marek Zaradniak
W niedzielę w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarta została wystawa "Szczeliny wolności".

W niedzielę w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarta została wystawa: "Szczeliny wolności - sztuka polska w latach 1945-48/49".

Po II wojnie światowej Polska była krajem wyzwolonym ale zniszczonym. Stopniowo stawała się niesuwerenna z pozorami demokracji i podporządkowana Związkowi Radzieckiemu. Sztuka polska była wolna i broniła się przed zniewoleniem. Sztuka polska w latach 1945-48/49 zaprezentowana została w trzech odsłonach. Pierwsza „Czas martwej natury” poświęcona jest malarstwu kolorystycznemu. Tematem drugiej „Wojna wojna” jest przedstawienie problemu wojny w sztuce. Trzecia ”Abstrakcja i surrealizm” ukazuje sztukę nowoczesną.

- „Szczeliny wolności” to te obszary, w których sztuka rozwijała się tak jakby się nic nie stało. A wiemy, że w latach 1945/49 w Polsce zdarzyło się bardzo wiele, bo od kraju demokratycznego zmieniliśmy się w kraj podległy Związkowi Radzieckiemu. Kiedy trwała w Krakowie wystawa sztuki nowoczesnej w Warszawie obradował zjazd zjednoczeniowy, który wziął sobie za punkt honoru zmianę oblicza kultury polskiej i stworzenie nowej polityki kulturalnej. „Szczeliny wolności” to te fragmenty rzeczywistości w latach 1945/48 gdzie nie ulegano złym, obcym, radzieckim wpływom, a patrzano jeszcze w kierunku Paryża. Kantor, Szwacz, Jonasz Stern czy Maria Jarema bywali w Paryżu i przywozili nowinki. Sztuka się rozwijała i była interesująca, czego nie można powiedzieć o sztuce od roku 1950 - mówi kurator wystawy Włodzimierz Nowaczyk.

ZOBACZ TEŻ:

Kiedy zapoznać dziecko ze sztuką?

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski