Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZTM w Poznaniu nie zgodził się sprzedać nazwy przystanku na Grunwaldzkiej

Marcin Idczak
Zarząd Transportu Miejskiego nie zgodził się na to, by przystanek na ul. Grunwaldzkiej w okolicy ul. Ziębickiej nosił nazwę ''Stowarzyszenie Księgowych''. Wnioskodawcy twierdzą, że by za to płacili
Zarząd Transportu Miejskiego nie zgodził się na to, by przystanek na ul. Grunwaldzkiej w okolicy ul. Ziębickiej nosił nazwę ''Stowarzyszenie Księgowych''. Wnioskodawcy twierdzą, że by za to płacili Marcin Idczak
Stowarzyszenie księgowych chciało zapłacić za zmianę nazwy przystanku. Zarząd Transportu Miejskiego się na to nie zgodził.

– Byliśmy gotowi zapłacić niemal każdą cenę za to, by przystanek na ul. Grunwaldzkiej w okolicach ul. Ziębickiej nazywał się ''Stowarzyszenie Księgowych'' – mówi Mariusz Noworyta. dyrektor poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Kierowcy MPK Poznań obawiają się o... swoje bezpieczeństwo

Wyjaśnia, że właśnie przy ul. Ziębickiej znajduje się centrum edukacji dla polskich rachmistrzów. Każdego roku przyjeżdża tutaj ponad 6 tysięcy osób.

– O wiele łatwiej by im było dojechać, gdyby już sama nazwa sugerowała gdzie mają wysiąść – dodaje Mariusz Noworyta.
Swoją prośbę księgowi skierowali do Zarządu Transportu Miejskiego.

Jednak odmówiono im. Tłumaczono tym, że modernizacja trasy tramwajowej na ul. Grunwaldzkiej była współfinansowana przez Unię Europejską i nie można nadawać przystankom nowych nazw.

– Odmowa była na tyle stanowcza, że stwierdziliśmy, że nie będziemy ponawiać naszej prośby – wyjaśnia Mariusz Noworyta.
Sprawą jednak zainteresowała się radna Karolina Fabiś - Szulc, bo przecież kilkaset metrów dalej znajduje się przystanek w którym.... zmieniono nazwę na Inea Stadion. Jest on na tej samej trasie, współfinansowanej z budżetu UE.

Tym razem Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM odpowiedział, że zgodnie z przepisami można stosować nazwy dla znajdujących się w pobliżu budynków użyteczności publicznej. Takim nie jest siedziba stowarzyszenia księgowych.

Natomiast w przypadku stadionu przy ul. Bułgarskiej zmieniona została jego nazwa, co miało swoje odzwierciedlenie na przystanku tramwajowym.

– Trzeba dodać, że wnioskodawca, czyli firma Inea płaci za jego utrzymanie, a także poniosła wszystkie koszty związane ze zmianami w rozkładach jazdy itd. – zaznacza Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Jednocześnie w Poznaniu istnieją stare nazwy przystanków, które nawiązują do mających w ich pobliżu swoje siedziby lub zakłady różnych firm. Według dyrektora ZTM ich nazwy są już historyczne i zapisały się na stałe w świadomości poznaniaków i są łatwo rozpoznawalne przez pasażerów. Mowa m.in.: o HCP, ZNTK, Stomilu.

Bartosz Trzebiatowski, że wniosek stowarzyszenia księgowych mówił jedynie o tym, że chcą ustawić nową wiatę.
– Natomiast zwróciliśmy do M1 oraz Kinepolis w sprawie odpłatności lub partycypacji w kosztach utrzymania przystanków o tej nazwie – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski.

Firmy pomagają w utrzymaniu przystanków takich jak Auchan (ul. Sycowska), czy też Orbit (ul. Obodrzycka).

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski