Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bookcrossing w Poznaniu: Regały z książkami na wolnym powietrzu

Stefan Drajewski
Marcin Kowalski, wicedyrektor Teatru Polskiego,  prezentuje teatralny regał na książki.
Marcin Kowalski, wicedyrektor Teatru Polskiego, prezentuje teatralny regał na książki. Waldemar Wylegalski
W sobotę w centrum Poznania stanie kilka regałów z książkami. Będzie można wypożyczać i czytać bez formalności!

Przed Galerią Miejską Arsenał, przy ławeczce przed Teatrem Polskim i vis a vis Centrum Kultury Zamek staną w sobotę trzy duże regały z książkami (czwarty przez miesiąc jeszcze stać będzie w holu Biblioteki Raczyńskich przy placu Wolności).

Zobacz film na poznan.naszemiasto.pl

Odtąd, podobnie jak w Berlinie i wielu innych niemieckich miastach, będzie można z tego regału zabrać książkę bez żadnych formalności. Dobrze by było, aby po przeczytaniu, książka wróciła na regał. Ba, jeśli ktoś chce się pozbyć książki, do której nie będzie wracał, może ją również zostawić na regale.

Książka stojąca na półce w domu jest martwa. Zaczyna żyć, kiedy jest czytana. Moda na Bookcrossing dotarła do nas z Ameryki, ale to w Niemczech po raz pierwszy 20 lat temu zaczęto ustawiać w przestrzeni miejskiej regały z książkami. Nie zawsze są to dosłowne regały. Na przykład w berlińskich parkach książki wkłada się do torebek foliowych i przyczepia klamerkami do sznurka rozpiętego miedzy drzewami.

"Miejski Regał z Książkami" to propozycja w Polsce nowa. Dotychczas Bookcrossing kwitnie w budynkach użyteczności publicznej, organizowane są akcje plenerowe, ale nie na stałe.

- Daliśmy sobie czas do końca roku - mówi Beata Mitmańska, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta. - Każdy regał ma swojego opiekuna - CK Zamek, Teatr Polski, Bibliotekę Raczyńskich i Galerię Arsenał. Każdy zbudował swój regał i będzie nad nim czuwał. Teatr Polski i Arsenał wymyśliły regały mobilne, które na noc będą chowane, dwa pozostałe będą zamontowane na stałe. Przy każdym regale znajdą się miejsca do siedzenia, co jest niezwykle ważne dla moli książkowych. Na początek na regałach ustawimy książki zebrane wśród urzędników Urzędu Miasta Poznania i instytucji opiekujących się regałami. Książki będą też kupione, by na początku - zanim poznaniacy nie przyzwyczają się do wymiany książek bez żadnych formalności - regały nie świeciły pustkami.

Inauguracja projektu "Miejski Regał Książkowy" odbędzie się 15 września o godzinie 13 przy regale sąsiadującym z Galerią Miejską Arsenał na Starym Rynku.

"Miejski Regał Książkowy" to projekt Agaty Trykasz z Inicjatywy "Ulepsz Poznań", który zdobył nagrodę w konkursie "Centrum Warte Poznania".

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski