MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Off Cinema 2017 zakończony - poznaliśmy nagrodzone filmy [ZDJĘCIA]

Cyprian Łakomy, ZSN
Główną nagrodę 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych - Złoty Zamek i 15 tys zł - otrzymała "Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej. Srebrny Zamek przyznano filmowi „21xNowy Jork” w reż. Piotra Stasika, a Brązowym Zamkiem nagrodzono chilijski film „Not too bad”(„Nie jest źle”) w reżyserii Lucasa Quintana. Z kolei Jacek Petrycki został uhonorowany Platynowym Zamkiem za całokształt twórczości.

Na przestrzeni dwóch dekad, odbywający się w poznańskim Zamku festiwal OFF Cinema ewoluował od przeglądu kina niezależnego, do międzynarodowego święta filmu dokumentalnego z szerokim wachlarzem sekcji tematycznych i blokiem konkursowym. Pomimo zmiany akcentów i formuły, jego istota pozostaje niezmieniona. Jest nią wspólne doświadczanie filmu, które pierwszego dnia akcentował szef imprezy, prof. Mikołaj Jazdon.

- Zawód dokumentalisty pozwala być bliżej ludzi. Dokumenty są natomiast szansą na rozmowę z tymi, których na co dzień mijamy. Chciałbym, żeby wspólne oglądanie filmów i dyskusje prowadzone przy ich okazji były właśnie taką szansą na spotkanie z drugim człowiekiem – mówił w środę.

Z filmem przez miasto

Podczas sobotniej gali zamknięcia dodał, że choć film jest dziś na wyciągnięcie ręki i kilka kliknięć, to wspólne oglądanie nadal jest dla wielu osób kluczowym argumentem za tym, by co roku odwiedzać OFF Cinema.

Takim argumentem samym w sobie był również program tegorocznego festiwalu: zróżnicowany i za sprawą wydarzeń odbywających się w kilku lokalizacjach, zdecydowanie skłaniający do eksploracji miasta. Dokumenty muzyczne w Psie Andaluzyjskim, Kino Sprzeciwu w Domu Tramwajarza, sekcja Taniec w Dokumencie organizowana w Słodowni czy pokazy w kinach Rialto i Malta – to tylko niektóre z jego atrakcji.

Serce 21. MFFD OFF Cinema biło jednak w Zamku. To tu odbywały się pokazy konkursowe, specjalne, retrospektywy oraz seanse w ramach sekcji Światowy Dokument.

W ramach tej ostatniej udało mi się zobaczyć „Przeżyć: Metoda Hollebecqua”, nihilistyczny fabularyzowany dokument, z Iggym Popem w roli przewodnika przez świat cudzych depresji, niedoli i beznadziei oraz „Nie jestem twoim Murzynem” Raoula Pecka. Peck posłużył się fragmentami niedokończonej książki Jamesa Baldwina, by zbadać historię, źródła i konteksty rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Główny nacisk położono jednak na okres od czasów Malcolma X i Martina Luthera Kinga, aż po zamieszki po zastrzeleniu Michaela Browna w Ferguson. Film wchodzi do polskich kin 1 grudnia i nie warto go przegapić. Choćby z uwagi na to, że uprzedzenia rasowe - choć mają się w XXI w. dobrze - są w publicznym dyskursie bagatelizowane. Ale przede wszystkim dlatego, że to wciągająca opowieść.

Złoty, srebrny, brązowy i platynowy

Podczas sobotniej gali poznaliśmy zwycięzców konkursu filmowego. Spośród 28 filmów w całej sekcji, jury wyłoniło trzy, którym przyznano Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Grand Prix festiwalu i 15 tys. złotych zdobyła „Komunia” Anny Zameckiej. To historia 14-letniej Oli, która przy okazji komunii brata próbuje scalić dysfunkcyjną rodzinę. Srebrny Zamek i 10 tys. zł trafiły do Piotra Stasika za esej filmowy „21x Nowy Jork”. Trzecią nagrodę i 5 tys. złotych otrzymał film „Not too bad” Lucasa Quintana. Publiczność OFF Cinema doceniła natomiast „Obcego na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego. Film przybliża fenomen couchsurfingu.

Dodatkowo wyróżniono „Festiwal” Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego.

Tradycją festiwalu jest od kilku lat honorowanie kluczowych postaci polskiego dokumentu. W tym roku, Platynowy Zamek za całokształt twórczości otrzymał urodzony w Poznaniu Jacek Petrycki, operator filmowy, znany ze współpracy m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim, Agnieszką Holland czy Andrzejem Titkowem.

- Parokrotnie w moim życiu zdarzyło się, że moja praca operatorska, która zaowocowała filmami, wpłynęła w bardzo konkretny i wymierny sposób na rzeczywistość. Kiedy na zlecenie BBC kręciłem dokument o najbardziej zanieczyszczonych miejscach świata, trafiłem na Śląsk, gdzie rodzi się mnóstwo dzieci z chorobami będącymi skutkiem degradacji środowiska. Podczas pracy nad filmem udało mi się doprowadzić do spotkania kilku pań profesor medycyny zajmujących się zdrowiem noworodków. W mikrobusie, którym przemieszczaliśmy się między kolejnymi planami zdjęciowymi, założyły one Fundację Nadziei, która do tej pory ratuje dzieci. To coś, co dało mi ogromny napęd do dalszej pracy – mówił odbierając statuetkę w sobotę.

Nagrodzone filmy konkursowe oglądać można w niedzielę o godz. 15 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski