Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Raszyna nie chcą tramwaju na os. Kopernika. Wolą drogę rowerową, mini - park i parking

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Tramwaj na os. Kopernika miałby biec od ul. Reymonta i Hetmańskiej, aż do osiedlowej pętli tramwajowo - autobusowej
Tramwaj na os. Kopernika miałby biec od ul. Reymonta i Hetmańskiej, aż do osiedlowej pętli tramwajowo - autobusowej ZTM
Mieszkańcy Osiedla Raszyn nie odpuszczają tematu tramwaju na os. Kopernika – w ramach protestu przeciwko wyznaczonej trasie przygotowują petycję do Rada Osiedla Grunwald Południe, a także do prezydenta miasta, z którym mają się spotkać 1 marca. Proponują inne rozwiązania zamiast trasy tramwajowej.

Zbierane są jeszcze uwagi i sugestie pod petycją, a następnie mieszkańcy będą się pod nią podpisywać. W liście tym proszą o „rozważenie propozycji na zagospodarowanie terenów zielonych ciągnących się wzdłuż planowanej trasy tramwajowej na Osiedle Kopernika oraz pochylenie się nad naszym sprzeciwem wobec wybudowania tejże trasy według obecnie planowanego przebiegu”.

- Nie mamy nic przeciwko samemu tramwajowi, jednak jego obecnie planowana trasa znacząco utrudni funkcjonowanie mieszkańców osiedla Raszyn, spowoduje wycinkę około 200 drzew (w tym wielu 100-letnich), które uważamy za cenny zasób, przyczyni się do konieczności migracji zamieszkujących je gatunków ptaków, a także będzie ingerować w spokój, ciszę oraz bezpieczeństwo osób zamieszkujących tutejsze bloki – apelują inicjatorzy petycji.

Zobacz też: Poznań kiedyś i dziś: tak od 1945 r. zmieniło się miasto. Przeżyj niesamowitą podróż w czasie z okazji 78. urodzin "Głosu Wielko

W zamian sugerują podjęcie inwestycji proekologicznej: zagospodarowanie terenów zielonych, ochronę drzew i zamieszkujących je ponad dwunastu gatunków ptaków (wyliczono kwiczoły, sójki, kowaliki, jaskółki, gołębie, kruki, sikorki, wróblowate, dzięcioły, kosy, rudziki, sroki), wybudowanie parku oraz trasy pieszo-rowerowej. Ta ostatnia mogłaby biec od centrum przez aleję jesionów przy cmentarzu Górczyńskim, ulicę Pogodną, wzdłuż Parku Ks. Jasińskiego do osiedla Kopernika, a następnie nad stawy na Szachtach - Kopaninie, aż do tamtejszego strumienia. Jednocześnie wnoszą o wyznaczenie konkretnych miejsc parkingowych z poszanowaniem drzew i z ładowarkami dla samochodów elektrycznych oraz stanowiskami naprawczymi dla rowerów.

Mieszkańcy wskazują na ten cel miejsca na prawym chodniku wzdłuż ulicy Kłuszyńskiej, ul. Pogodnej, patrząc od strony ulicy Ściegiennego (wzdłuż bloków nr 66, 68, 70, 72, 74, 76, 78, 86, z zachowaniem odstępów i poszanowaniem drzew). W przypadku wyznaczenia drogi rowerowej proszą o stworzenie przy niej miniparku i ustawienie ławeczek wzdłuż alei 100-letnich jesionów.

Rozwiąż QUIZ: Czy rozpoznajesz charakterystyczne miejsca Poznania?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku:

od 16 lat
Dawne miasta w województwie wielkopolskim kryją swoje tajemnice. Każde z nich ma swoją historię, jest wyjątkowe i przyciąga. Każde warto odwiedzić, ponieważ znajdują się tutaj turystyczne perełki. Sprawdź w galerii, które miasta zniknęły z mapy Wielkopolski --->

Te miasta zniknęły z mapy Wielkopolski. Kryją wiele mrocznyc...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski