Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Mieczysław Nowakowski, dyrygent, były dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu

Marek Zaradniak
Mieczysław Nowakowski odszedł w wieku 83 lat.
Mieczysław Nowakowski odszedł w wieku 83 lat. Archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu
Nie żyje dyrygent Mieczysław Nowakowski. W latach 1969-72 był dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu.

W wieku 83 lat w miniony wtorek zmarł wybitny polski dyrygent Mieczysław Nowakowski. W latach 1969-72 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Funkcję tę objął po Robercie Satanowskim.
Urodził się w 13 października 1934 we Włodzimierzu Wołyńskim. W 1959 roku uzyskał dyplom z zakresu dyrygentury w klasie Bohdana Wodiczki w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W roku 1964 odbył kurs dyrygencki u Franco Ferrary we Włoszech. Jeszcze jako student w roku 1958 rozpoczął pracę jako dyrygent w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W latach 1961-69 pracował w Teatrze Wielkim w Warszawie. Jednocześnie w latach 1964-70 był najpierw dyrygentem, a od roku 1967 dyrektorem muzycznym warszawskiego Teatru Komedia. Kierując Teatrem Wielkim w Poznaniu wystawił m.in. dramat Tadeusza Bairda „Jutro” oraz operę Joanny Bruzdowicz „Kolonia karna” czy "Małego kominiarczyka" Benjaamina Brittena. Dyrygował także „Halką” i „Strasznym Dworem” Stanisława Moniuszki czy „Aidą” Giuseppe Verdiego.
Po rozstaniu z Poznaniem Mieczysław Nowakowski pracował w Naczelnej Redakcji Muzycznej Telewizji Polskiej w Warszawie. Doprowadził wówczas do realizacji filmu „Jutro” według dramatu muzycznego Tadeusza Bairda. Film ten zdobył główną nagrodę „Złotą Prahę” na festiwalu Interwizji w Pradze. W latach 1973-81 Mieczysław Nowakowski był dyrygentem i kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Warszawie. W tym czasie często koncertował za granicą i dokonał licznych nagrań radiowych. W roku 1979 i w 1981 wystawił w Tokio opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór” i „Hrabina”. W latach 1981-83 był dyrektorem Filharmonii Olsztyńskiej. a w latach 1984-88 dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Dzięki jego staraniom Bydgoszcz stała się trzecim miastem w Polsce po Wrocławiu i Krakowie gdzie zabrzmiało „Requiem Polskie” Krzysztofa Pendereckiego. Było to w roku 1987. W latach 1984-1988 Mieczysław Nowakowski był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Opery w Skopje. w ówczesnej Jugosławii. W latach 1988-90 był dyrektorem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, a w latach 1990-96 był związany z Warszawską Operą Kameralną, a także z zespołami baletowymi Sankt Petersburga. Powrócił do Poznania na zaproszenie Sławomira Pietrasa .W tamtym czasie przygotował m.in. „Normę” Vincenzo Belliniego. Powrócił ponownie do Poznaniu w czasach gdy szefem Teatru Wielkiego był Michał Znaniecki. W latach 2009-2012 był zastępcą dyrektora do spraw muzycznych. W tym czasie przygotował m.in. operę „Ernani” Giuseppe Verdiego. Mieczysław Nowakowski prowadził też działalność pedagogiczną. Od roku 1986 był wykładowcą, a od roku 1992 profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski