MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Kasprowicza i stadion AZS w Poznaniu ocalone. Będzie zieleń!

Karolina Koziolek
Park przy Arenie i stadion AZS w Poznaniu ocalone. Będzie zieleń!
Park przy Arenie i stadion AZS w Poznaniu ocalone. Będzie zieleń! Pawel Miecznik
Na ponad 2800 uwag, które zgłosili mieszkańcy do nowego projektu studium prezydent uwzględnił nieco ponad 900 - podało na środowej komisji polityki przestrzennej MPU. Teraz wszystkim odrzuconym uwagom przyjrzy się Rada Miasta.

Sukces mogą już ogłosić ci, którzy walczyli o wyłączenie z zabudowy terenu przy parku Kasprowicza przy Arenie, na stadionie AZS-u przy ul. Pułaskiego czy mieszkańcy Umultowa, którzy nie chcieli w sąsiedztwie swoich domów deweloperskiego osiedla. Ocalone zostały również ogrody działkowe przy ul. Hetmańskiej i Potockiej, gdzie wnoszono o zabudowę wielorodzinną. Prezydent przychylił się do próśb mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że również radni będą "za".

Zobacz: Wieżowce w parku koło Areny? To fatalny pomysł! [WIZUALIZACJE]

Do dobrych wiadomości można zaliczyć również rozwiązania dotyczące Wolnych Torów. Nowe studium przewiduje wyodrębnienie tego obszaru z adnotacją, że powinien zostać potraktowany szczególnie, konieczne jest utworzenie dla niego spójnej koncepcji urbanistycznej.

Do tego momentu referatu autorki projektu studium Marii Mielcarek z MPU przedstawianego na wczorajszej komisji było spokojnie. Gorąco zaczęło się robić w miarę gdy radni i społecznicy zaczęli dopytywać co z wszystkimi nieuwzględnionymi uwagami.

Zebranych uspokajał przewodniczący komisji mówiąc, że nie znikają one z pola widzenia komisji, wręcz przeciwnie. - Dziś zaczynamy dyskusję. Kolejne komisje będą podzielone tematycznie i wtedy będzie czas na szczegółową dyskusję o wszystkich uwagach, które odrzucił prezydent - przekonywał Łukasz Mikuła.

Sprawdź też: Wieżowce w parku Kasprowicza? Mieszkańcy protestują! [WIZUALIZACJE]

- Czy to znaczy, że będzie okazja do tego, by przekonać do swoich racji radnych? - dopytywał Lech Mergler ze stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Przewodniczący odpowiedział twierdząco. Tematy kolejnych komisji i dyskutowanych tematów będą ogłaszane na miejskiej stronie BIP.

A będzie o czym dyskutować. Prezydent nie uwzględnił wielu zmian, o które mieszkańcy zabiegali, przede wszystkim o ocalenie klinów zieleni, losy rezerwatu Żurawiniec i Lasy Piątkowskie.

Teren przy Żurawińcu od strony ulicy Jasna Rola wprawdzie włączono do rezerwatu, ale nie wyklucza to zabudowy w tym miejscu, a tego chciała tamtejsza Rada Osiedla.

- Mamy opracowania UAM, które pokazują, że jakakolwiek zabudowa, także niska, jednorodzinna będzie tam szkodliwa. Przedstawimy je na stosownej komisji - przekonywał Michał Kucharski z Rady Osiedla Naramowice.

Przesądzony nie jest też los dotyczący terenów zielonych przy ul. Inflanckiej na Ratajach. - Intencją prezydenta jest zabudowa tego terenu. Tak tego nie zostawię - denerwował się radny Adam Pawlik.

Lista uwag - uwzględnionych i nieuwzględnionych wraz z uzasadnieniem w najbliższych dniach ma być dostępna na stronie MPU.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski