Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Jeżycach odsłonięto nowy powstańczy mural [ZDJĘCIA]

BLD
Na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał pierwszy z patriotycznych murali, tworzonych w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał pierwszy z patriotycznych murali, tworzonych w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Paweł F. Matysiak/Grzegorz Dembiński
Na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał pierwszy z patriotycznych murali, tworzonych w ramach organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mural, który w poniedziałek został odsłonięty na poznańskich Jeżycach, jest hołdem złożonym powstańcom wielkopolskim i upamiętnia wydarzenia z roku 1918. To wspólna inicjatywa wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Enea S.A.

– Mocnym krokiem wkroczyliśmy w stulecie obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zaznacza Zbigniew Hoffmann. Jego zdaniem, by mówić o zrywie i edukować Wielkopolan potrzebne są nowe formy ekspresji patriotyzmu. – To musi przemawiać do młodych ludzi. Z jednej strony istnieje potrzeba zorganizowania obchodów ogólnopaństwowych, z drugiej powinniśmy coraz częściej odwoływać się przy takich okazjach do nowych technologii –dodaje wojewoda.

Gra Ku zwycięstwu. Studenci z Poznania tworzą grę komputerową o Powstaniu Wielkopolskim

Mural powstańczy zlokalizowany na ścianie kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 powstawał przez cztery dni. Pracowały nad nim trzy osoby. Jak tłumaczy autor malunku dr hab. Arkadiusz Marcinkowski z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych początkowo rozważano także bardziej współczesne projekty, jednak ostatecznie zdecydowano się, by powstanie zostało przedstawione w tradycyjny sposób. – Łącznie powstanie pięć murali. Wszystkie projekty są już gotowe - pojawią się na nich m.in. marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski.

Murale, jak zapowiada prezes zarządu Enea S.A. Mirosław Kowalik pojawią się w pięciu województwach, czyli wszędzie gdzie operator dostarcza energię elektryczną. – To godne projekty, oddające hołd wszystkim osobom, dzięki którym Polska stała się niepodległa – podkreśla.

Nie wiadomo jeszcze, czy malunek na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego pozostanie tam na stałe. Jak zapowiadają przedstawiciele Enei na pewno będzie można go podziwiać do lutego 2019 r. – Kolejne cztery murale powinny być też przez nas oświetlone – zapowiada Mirosław Kowalik.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Jaki samochód do Ciebie pasuje?

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski