Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  Tomasz Stańko: Nie spieszę się...

  Tomasz Stańko: Nie spieszę się...

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Tomasz Stańko: Nie spieszę się...
  1/8
  przejdź do galerii

  Tomasz Stańko: Nie spieszę się... ©Waldemar Wylegalski

  Tomasz Stańko we wtorek wystąpi w Centrum Uczelniano-Kongresowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Z nami rozmawia o swojej muzyce i pasji.
  Czy w muzyce, jaką usłyszymy we wtorek, będzie więcej dźwięków, które znamy z płyty „Wisława” czy też już z nowego, zapowiadanego przez Pana albumu?
  Tomasz Stańko: To będzie zupełnie nowy program, bo jest nowy basista Reuben Rogers. Ta muzyka powoli ewoluuje. Przechodzi z jednej fazy w drugą. To jest kwartet fortepianowy, więc ona jest jakby zaczepiona o tę starą muzykę, z „Wisławy”, a nawet i o jeszcze wcześniejszą płytę „Dark Eyes”, ale generalnie wszystko powoli ewoluuje tak dokładnie, jak ewolucja powinna przebiegać. I ja się temu chętnie poddaję w moim życiu artystycznym i w mojej muzyce.

  A kiedy możemy spodziewać się Pana nowej płyty na rynku?
  Tomasz Stańko: Nie wiem. Myślę, że w przyszłym roku, bo ja tym razem bardzo dużo pisałem. Wszystkie kompozycje są nowe. Wejdą na płytę na pewno dwie kompozycje z płyty „Polin” nagranej dla Muzeum Historii Żydów Polskich. To „Street Of Crocodiles” i tytułowa „Polin”, i jeszcze jedna starsza kompozycja. Przyjąłem filozofię nie spieszenia się. Im dłużej żyję, proces tworzenia się naturalnie zwalnia. Chcę tworzyć świeżą, niezwykle kreatywną muzykę.

  Wspomniał Pan o swoim wieku. Jak się Pan czuje?
  Tomasz Stańko: Cały czas tak samo. Chodzę wolnym zrelaksowanym krokiem. Chciałbym utrzymać to samo tempo, jakie miałem w wieku 19 lat, by móc obserwować świat, realizując kolejne projekty, nagrywać kolejne płyty. A współpraca z prestiżową wytwórnią, jaką jest ECM, jest dla mnie bardzo ważna.

  A jak się Pan relaksuje?
  Tomasz Stańko: Żyję, nie śpiesząc się. Dbam o swoją kondycję. Uprawiam trochę jogę. Dużo chodzę. Dbam o te rzeczy. Staram się też nie przejadać. Ta nasza kondycja, mówię generalnie o muzykach, wymaga od nas szczególnej energii. Bo przecież to, co robimy, jest aktem fizycznym, wysiłkiem. Poza tym ważny jest też tryb życia. Jeżeli nie przesadzimy z różnego rodzaju substancjami, z którymi miałem do czynienia, to żyjemy długo i sprawnie do samego końca.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo