Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnik z Poznańskiego Centrum Świadczeń przez lata wyłudził setki tysięcy złotych. Prokuratura postawiła mu zarzuty

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Dwie osoby usłyszały zarzuty w sprawie wyłudzenia pieniędzy z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Dwie osoby usłyszały zarzuty w sprawie wyłudzenia pieniędzy z Poznańskiego Centrum Świadczeń Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Przez 10 lat szef informatyków Poznańskiego Centrum Świadczeń miał wyłudzić pół miliona złotych. Mężczyzna został dyscyplinarnie zwolniony z pracy, a sprawą zajęła się też prokuratura. Okazuje się, że śledczy postawili dwóm osobom, w tym informatykowi, zarzuty dotyczące oszustwa komputerowego i wyłudzenia mienia w wielkich rozmiarach.

- Dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące oszustwa komputerowego i wyłudzenia mienia w wielkich rozmiarach. Śledztwo jest w toku - mówi prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Sprawdź też:

O sprawie wyłudzenia pieniędzy z Poznańskiego Centrum Świadczeń zrobiło się głośno w październiku 2019 roku. Ówczesny szef zespołu informatyków wnioskował o różne świadczenia na fikcyjne osoby. A następnie przyznawał je sam, włamując się do systemu, który współtworzył i wyłączając zabezpieczenia. Dlatego, mimo licznych kontroli, nie dało się wykryć oszustw. Przekręt udało się wykryć przez błąd informatyka.

Jedna z fałszywych decyzji została wydana z jednodniowym opóźnieniem. To wzbudziło podejrzenia podczas rutynowej kontroli, którą zarządził dyrektor PCŚ. Postanowiono sprawdzić, dlaczego decyzję wydano z poślizgiem. I tak, krok po kroku, urzędnicy wpadli na trop afery. Mężczyzna od razu został zwolniony dyscyplinarnie przez dyrektora PCŚ, który jednocześnie skierował sprawę do prokuratury.

Sprawdź też:

Podejrzany informatyk pracował w Poznańskim Centrum Świadczeń od samego początku istnienia tej jednostki, czyli od lipca 2008 roku. Pierwsze wyłudzenia miały miejsce kilka miesięcy później, już od 2009 roku.

– Proceder polegał na wielokrotnym, nieuprawnionym wprowadzaniu do zasobów systemu informatycznego danych osób trzecich wraz z numerami rachunków bankowych – wyjaśniał nam Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Sprawdź też:

Informatyk stworzył sobie wirtualną rodzinę, która z czasem się rozrastała. Dorobił się całkiem sporej gromadki, bo aż 10 dzieci. Gdy rodził się kolejny maluch, dostawał imię, PESEL, a szczęśliwy ojciec występował o becikowe, zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej czy dodatek mieszkaniowy.

– Oszustwa dotyczyły zasiłku rodzinnego z dodatkiem z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej oraz urlopu wychowawczego, a także jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka i dodatku mieszkaniowego – tłumaczył nam Grzegorz Karolczyk. W ten sposób informatyk przez 10 lat dorabiał średnio w ciągu roku ponad 50 tys. zł.

W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

Kryminalny Poznań z lat 90. nadal kryje wiele zagadek. Oprócz głośnych, wyjaśnionych zabójstw, były też niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze porwania. Przedstawiamy 10 różnych historii z lat 90., które wydarzyły się w Poznaniu i okolicach. Część zbrodni doczekała się finału w sądzie, ale w niektórych sprawach do dzisiaj nie ustalono, co stało się z ciałami zamordowanych osób lub wyjaśniono tylko niektóre wątki. Czytaj więcej na kolejnych slajdach --->

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski