Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: Miliony dla małych i mikro firm

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty otrzymają dotacje na kapitał obrotowy. Pieniądze te pozwolą im sfinansować bieżące potrzeby firm tak, by mogły one na powrót stanąć na nogi
Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty otrzymają dotacje na kapitał obrotowy. Pieniądze te pozwolą im sfinansować bieżące potrzeby firm tak, by mogły one na powrót stanąć na nogi pixabay
100 milionów złotych trafi do małych i mikro przedsiębiorstw z Wielkopolski, które negatywnie odczuły skutki pandemii. Przedsiębiorcy będą mogli finansować z dotacji bieżące wydatki.

100 milionów złotych pochodzących z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 będzie rozdzielone między mikro i małe firmy, w tym także samozatrudnionych które złożą wnioski o taką pomoc. Jej wysokość będzie zależała od tego jak długo z powodu pandemii firma przynosiła mniejsze dochody, a także od liczby pracowników.

Dystrybucją pomocy zajmie się Wielkopolska Agencja Przedsiębiorczości. W środę Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego podpisał z WARP umowę na realizację projektu „Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa”.
- Wsparcie w postaci bezzwrotnych grantów to dobre koło ratunkowe dla naszych przedsiębiorców - zwraca uwagę Marek Woźniak. - Szczęśliwie sfinalizujemy prace nad tym instrumentem finansowym z nadzieją, że między innymi dzięki niemu firmy, które utraciły płynność finansową z powodu pandemii, nadal będę mogły funkcjonować na wielkopolskim rynku - dodaje marszałek.

Zarówno procedura wnioskowania o pomoc, jak i narzędzie służące do składania wniosku zostały pomyślane tak, by były jak najbardziej przyjazne dla właścicieli firm, do których pomoc jest kierowana.
- Przedsiębiorcy potrzebują pomocy tu i teraz - podkreśla Krzysztof Urbaniak, prezes WARP. - Szacujemy, że kwalifikacja do dofinansowania potrwa 3-4 dni, a dystrybucja tych środków będzie bardzo szybka - mówi.

Granty będą przyznawane przedsiębiorcom spełniającym warunki według kolejności zgłoszeń. Będzie jednak czas, by do złożenia wniosku dobrze się przygotować.
- W przyszłym tygodniu pod adresem internetowym www.grant.warp.org.pl zostanie uruchomiona specjalna strona, na której znajdą się wszystkie potrzebne informacje dotyczące grantów - informuje Anna Nadstawska, kierownik Zespołu Usług Rozwojowych w WARP. #- Na kilka dni przed dniem naboru pojawi się generator wniosków, w którym będzie można wniosek przygotować zawczasu. Generator ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcy zadanie i uniknąć błędów - podkreśla.

Jak wyjaśnia, jeśli wypełniający wniosek pominie jakieś informacje lub wpisze je błędnie, pojawiający się komunikat pozwoli mu zauważyć błąd i go poprawić. Gdy wniosek zostanie złożony, przejdzie weryfikację pod względem merytorycznym i grant zostnie przyznany. Ponieważ jednak decyduje kolejność zgłoszeń, nie warto czekać na ostatni moment.

Granty są przeznaczone dla małych i mikro przedsiębiorstw oraz samozatrudnionych z województwa wielkopolskiego. Wnioski mogą zatem składać właściciele firm z naszego województwa zatrudniających maksymalnie 49 osób. Kolejnym warunkiem jest spadek obrotów o przynajmniej 30 proc. spowodowany pandemią koronawirusa. - Ten spadek należy udokumentować porównując obroty miesiąc do miesiąca, począwszy od marca lub rok do roku - wyjaśnia Anna Nadstawska. - Przedsiębiorca może się starać o grant maksymalnie na trzy miesiące.

O jakie pieniądze można wnioskować?
- Kwota jednostkowa to #7845,11 złotych - informuje Anna Nadstawska. - Zwiększa się ona wraz z liczbą zatrudnionych, ale przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać żadnych obliczeń. Na stronie grant.warp.org.pl znajdzie się informacja o wysokości pomocy dla okresów od miesiąca do trzech w firmach zatrudniających określoną liczbę osób - uspokaja.
Pomoc będzie bezzwrotna. Jedynym warunkiem, który trzeba będzie spełnić po jej otrzymaniu będzie utrzymanie działalności gospodarczej przynajmniej przez okres na jaki zostało przyznane wsparcie.

GRANTY. Informacje, Terminy
Pełne informacje o granatach będzie można znaleźć na dedykowanej stronie www.granty.warp.org.pl Znajdzie się tam regulamin, wykaz kosztów kwalifikowanych, czyli celów na jakie można przeznaczyć przyznane pieniądze i kwoty, o które można wnioskować. Nabór wniosków przewidziano na koniec lipca. Decyduje kolejność zgłoszeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski