Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

800 osób oszukanych na 2,5 miliona złotych. CBZC rozbiło grupę przestępczą. Oszukiwali przez SMS

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Zatrzymanych zostało 21 osób w całej Polsce. W Wielkopolsce - 6.
Zatrzymanych zostało 21 osób w całej Polsce. W Wielkopolsce - 6. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
Wysyłali fałszywe wiadomości SMS, by włamać się na konta bankowe, kraść pieniądze i zaciągać kredyty. Funkcjonariusze zatrzymali 21 osób w całej Polsce, w tym 6 w Wielkopolsce.

Od 8 do 10 stycznia funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi i koordynowanego przez Departament do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej prowadzili działania dotyczące grupy przestępczej.

Tak wyglądał nalot:

Sprawcy masowo rozsyłali wiadomości SMS informujące o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki czy rachunku za prąd, jest to tzw. phishing. We wiadomościach znajdowały się linki, które przekierowywały pokrzywdzonych na strony imitujące bankowość internetową. Ofiary oszustwa wpisywały swoje dane, a następnie sprawcy uzyskiwali dostęp do ich rachunków bankowych – dokonywali kradzieży pieniędzy lub zaciągali kredyty. Oszukanych zostało 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych.

Działania były prowadzone w 10 województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, małopolskim, lubuskim, śląskim i lubelskim. W Wielkopolsce zatrzymano 6 osób, łącznie – 21. Pięć z nich, decyzją sądu, zostało tymczasowo aresztowanych.

Jak wyglądała akcja?

- O jednej porze policjanci weszli do różnych adresów na terenie danych województw. Raczej nie jest to rozrzucone w czasie

– podaje podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z Zespołu Prasowego Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Warszawie.

W akcji zatrzymywania brało udział blisko 90 funkcjonariuszy, którzy przeprowadzili przeszukania 23 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji. Ujawniono i zabezpieczono ponad 300 różnych dowodów. Były to między innymi: umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagraniczne.

Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi ogłosili podejrzanym 161 zarzutów. Dotyczyły one udziału w grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.

- Policjanci w Łodzi wpadli na trop tej grupy przestępczej. Wtedy wszczynane jest śledztwo, które jest nadzorowane przez prokuraturę na terenie której działa jednostka

– dodaje mundurowy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski