Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaplanować święta Bożego Narodzenia by później nie wyrzucać jedzenia? Podpowiadamy, jak nie marnować jedzenia na święta

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Na święta kupujemy i przygotowujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy. Wśród najczęściej wyrzucanych produktów są kolejno: pieczywo, wędliny, warzywa, owoce oraz nabiał.
Na święta kupujemy i przygotowujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy. Wśród najczęściej wyrzucanych produktów są kolejno: pieczywo, wędliny, warzywa, owoce oraz nabiał. archiwum
Boże Narodzenie to specyficzny okres, gdy zatraceni w świątecznej gorączce, zpośpiechem w roli nieodłącznego towarzysza, kupujemy naprawdę dużo. Żeby nie powiedzieć: dużo za dużo. Widok lodówki, pękającej w szwach w większości domów, nikogo już nie dziwi. Pozostaje natomiast pytanie - co z jedzeniem, które pozostało po długim ucztowaniu?

Kuchnia na święta: Dobry plan to podstawa

Zanim wyjdziemy do sklepu zróbmy listę - ale nie tylko zakupów. Zacznijmy od zastanowienia się ilu będziemy mieli gości i czy ktoś z nich także przyniesie swoje specjały. Zróbmy też spis planowanych potraw, a potem dokładnie prześledźmy przepisy i sprawdźmy, jakie składniki będą nam potrzebne. Oczywiście kupujemy te, których nie mamy w domu, więc to również warto sprawdzić. Na tej podstawie łatwo stworzymy listę zakupów - będziemy dokładnie wiedzieli co kupić, aby przygotować wystarczającą liczbę potraw.

Będąc w sklepie dokładnie sprawdźmy termin przydatności do spożycia, a produkty surowe, np. owoce, kupujmy tuż przed świętami. Dzięki temu nie stracą świeżości, a my nie będziemy zmuszeni ich wyrzucać i po raz kolejny iść do sklepu.

Nie marnuj na święta: Mrożenie czyni cuda

By nie zatracić się w bożonarodzeniowym ucztowaniu, a jednocześnie nie zmarnować tak pieczołowicie przyrządzonych dań, wystarczy skorzystać z prostego sposobu przechowywania żywności. Mowa oczywiście o mrożeniu.

- Na czele listy świątecznych rarytasów, którym mrożenie wręcz służy, jest bigos. Odmrażany i wielokrotnie podgrzewany nic nie traci ze swojego aromatu, zyskuje za to dodatkowe walory smakowe - mówi Monika Berger, ekspert marki Berger. - Mrozić możemy także świąteczny schab, pasztet czy roladę. Ważne jednak, by pamiętać o sprawdzeniu temperatury w zamrażarce - nie może być ona wyższa niż - 18 stopni Celsjusza - tłumaczy.

Zobacz też: Przepis na bigos świąteczny. Zobacz jak przygotować bigos z karkówką, boczkiem, grzybami i śliwką

Dodatkowo zwróćmy uwagę jak długo mrozimy dany produkt. Rodzaj mięsa determinuje optymalny czas mrożenia (w przypadku cielęciny i wołowiny - do 8 miesięcy, wieprzowiny i gulaszu - do 6, mięsa mielonego - do 2 miesięcy). Owoce możemy trzymać w zamrażarce do 5 miesięcy, warzywa korzeniowe do 3-6 miesięcy.

Kulinarny recykling

Aby nie wyrzucać nadmiaru jedzenia, pozostałe z poszczególnych dań resztki możemy także z powodzeniem zamienić w nowy kulinarny przysmak. Jak tego dokonać? Ryby świetnie sprawdzą się do zapiekanek czy rozmaitych past. Mięso możemy wykorzystać do wytrawnych tart, omletu czy ugotowania aromatycznego żurku. - Mięso w wersji pieczonej będzie doskonale smakować po zmieleniu, jako farsz np. do pasztecików. Jeśli po świętach w lodówce wciąż zalegają nam warzywa - spożytkujmy je do sałatek czy makaronowych zapiekanek, z kolei na bazie owoców przygotujmy przepyszne i zdrowe koktajle - mówi Monika Berger.

Zobacz też: Przepisy na mięsa na święta Bożego Narodzenia: rolady, mięsa pieczone i marynowane

Wiele składników, a nawet pozostałości gotowych potraw może posłużyć do stworzenia kolejnego dania. Na przykład, do babeczek jajecznych można dodać pozostałości wędliny.

Przepis na babeczki

Będą nam potrzebne: 4 jajka, 1 ogórek kiszony (np. Krakus), kawałek papryki czerwona i żółtej, kilka pieczarek, 4-5 plasterków wędliny, szczypior, 30 g twardego sera, ząbek czos-nku, sól, pieprz, płatki suszonej papryczki chili.
Jajka roztrzepać z przyprawami. Paprykę, ogórka, pieczarki i wędlinę pokroić w kostkę, ser zetrzeć na tarce, a szczypior posiekać, dodać do jaj i wymieszać.Masę przelać do foremek (max 2/3 wysokości), wstawić do nagrzanego piekarnika na 180 stopni i piec około 18-20 minut.

Czytaj też: Przepisy na Boże Narodzenie: Kaczka, perliczka, a może kurczak? Zobacz przepisy na święta

Świąteczne dary

Jeśli w tym roku jesteśmy organizatorami świątecznego biesiadowania, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w pojemniki, które wypełnimy świątecznymi rarytasami. Zapas smakołyków „na drogę” z pewnością zostanie pozytywnie odebrany, równocześnie odciążając nieco naszą lodówkę. Warto również pochylić się nad drugim człowiekiem - być może bliżej niż nam się wydaje jest ktoś, dla kogo żywnościowy prezent będzie wielkim szczęściem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski