Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę: E- usługi zdobywają nowe sfery

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Zakres dostępnych e-usług staje się coraz szerszy.  Placówki służby zdrowia mogą np. ubiegać się o dofinansowanie między innymi projektów zmierzających do opracowania standardów bezpiecznej wymiany dokumentacji medycznej
Zakres dostępnych e-usług staje się coraz szerszy. Placówki służby zdrowia mogą np. ubiegać się o dofinansowanie między innymi projektów zmierzających do opracowania standardów bezpiecznej wymiany dokumentacji medycznej 123 rf
Obecnie bez szeroko dostępnych e- usług trudno wyobrazić sobie sprawne działanie państwa na każdym poziomie: od gminnego po krajowy. Pieniądze z UE pozwalają wprowadzać nowe usługi i rozwijać istniejące.

W ostatnich latach na naszych oczach nastąpił dynamiczny rozwój e- usług w każdej dziedzinie życia. Dzięki nim rośnie liczba spraw, które można załatwić bez wychodzenia z domu, długiego oczekiwania, wielokrotnych wizyt w urzędach. Kolejne 26 milionów złotych z WRPO 2014+, do podziału w dwóch ogłoszonych konkursach pozwoli wznieść usługi elektroniczne na wyższy poziom.

Powiat zdigitalizowany

14 milionów złotych to kwota, która zostanie przeznaczona na realizację pozakonkursowego projektu „Budowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej (MeSIP) dla Metropolii Poznań”.

- Metropolitalny System Informacji Przestrzennej (w skrócie MeSIP) stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby w zakresie dostępu do wiarygodnej, spójnej i aktualnej informacji przestrzennej dla obszaru metropolii Poz-nań. A wszystko po to, by zagwarantować aglomeracji zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Dzięki temu projektowi mieszkaniec będzie mógł wirtualnie sprawdzić, gdzie warto postawić dom. Przedsiębiorca w systemie 3D zaprojektuje fabrykę, a turysta dokładnie ułoży plan wycieczki - dodaje.

Ostatecznym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której zawartość wszystkich rejestrów publicznych prowadzonych przez samorządy metropolii poznańskiej znajdą się w jednym wirtualnym miejscu, jakim będzie Zintegrowany Bank Danych Metropolitalnych i będą dostępne przez internet. - To proces złożony, wieloetapowy i długoletni - podkreśla Jan Grabkowski. - Budowa MeSIP stanowi pierwszy krok w kierunku stworzenia Metropolitalnego Systemu Informacyjnego.

Na początek więc zostaną połączone dane znajdujące się w rejestrach samorządów wchodzących w skład Stowarzyszenia Metropolia Poznań. W Metropolitalnym Systemie Informacji Przestrzennej znajdzie się więc zawartość rejestrów wszystkich gmin powiatu poznańskiego, miasta Poznania oraz Szamotuł, Skoków, Obornik i Śremu.

Konkurs: E-usługi pod strzechy
Wnioski w konkursie „Rozwój Elektronicznych Usług Publicznych” można składać od 31 lipca do 18 września 2020. Wnioski w Lokalnym Systemie Informatycznym można przygotowywać już teraz. Więcej szczegółów oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie

wrpo. wielkopolskie.pl

w zakładce nabory

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl



                 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski