Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów: Co warto zobaczyć w Poznaniu i Wielkopolsce [PROGRAM]

Kamil Babacz
Noc Muzeów w Poznaniu 2013
Noc Muzeów w Poznaniu 2013 Łukasz Gdak
Muzea w całej Wielkopolsce przeżyją w sobotę prawdziwy szturm zwiedzających. Tego dnia warto odwiedzić muzea nie tylko w swoim mieście, ale też ruszyć w trasę po regionie. Wybraliśmy dla was to, co najciekawsze w wielkopolskich muzeach.

Poznań

Najważniejszymi miejscami tegorocznej Nocy Muzeów będzie plac Wolności, Muzeum Narodowe i Stary Rynek. Już od godziny 15 na placu Wolności w ramach Imprez W artych Poznania prezentować będą się poznańskie instytucje kulturalne i organizacje pozarządowe. O godzinie 23 plac zamieni się w Muzeum Utracone - prezentowany tam pokaz multimedialny - opowieść o dziełach utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej.

Zobacz też: Noc Muzeów w Poznaniu: Od rogali po meteoryty [PRZEWODNIK]

W Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego ciekawie zapowiada się wystawa plakatu cyrkowego z lat 60. i 70. Drugim istotnym punktem programu jest spotkanie pt. "Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny".

Zwiedzanie Starego Rynku warto zacząć od Ratusza. Tamtejsza ekspozycja poświęcona jest nocnemu życiu miasta. Bogaty program przygotowało Muzeum Instrumentów Muzycznych - ciekawie zapowiadają się opowieści o instrumentach i zaplanowane koncerty. Atrakcją może być Rogalowe Muzeum Poznania. Co półtorej godziny odbędą się tam pokazy wypieku rogala świętomarcińskiego.

Swoje prace w nietypowym miejscu - Starym ZOO - pokażą młodzi artyści z Katedry Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Warto wybrać się też poza centrum miasta: na Morasko (ul. Dzięgielowa 27), by zobaczyć kolekcję minerałów, skał i fragment największego w Polsce meteorytu, do Muzeum Unitry (ul. Przełajowa 4) na wystawę sprzętu audio czy na wycieczkę po poznańskim browarze Lecha (ul. Szwajcarska 11).

Gniezno

W Gnieźnie Muzeum Początków Państwa Polskiego łączy siły z Instytutem Promocji i Rozwoju Kolei. Specjalnymi autobusami będzie można dostać się spod muzeum do zabytkowej parowozowni. Tam w ramach Dni Pary odbędzie się pokaz pojazdów wojskowych i wykład multimedialny "Gniezno parą stoi, czyli XX-lecie międzywojenne".

W gnieźnieńskim muzeum po raz pierwszy będzie też okazja zobaczyć wybrany zestaw "Kolekcji polskich odznak wojskowych z lat 1914-1939". Ciekawostką na pewno będzie instalacja Huberta Wińczyka "Polanie (2014 remix)". Wraz z grupą licealistów przygotował nową wersję dźwiękową historycznej już gry komputerowej "Polanie". Będzie można zagrać w nią na komputerach PC z lat 90.
Piła

Od kilku lat wystrzały z karabinów i huk armat zwiastuje nadchodzącą Noc Muzeów. Już w najbliższą sobotę o godz. 18 grupa rekonstrukcyjna "Przedmoście Piła" odtworzy walki o most na Noteci podczas Powstania Wielkopolskiego.

W Muzeum Okręgowym od godz. 18. rozpocznie się bicie okolicznościowych monet. Zwiedzić będzie można też piwnice i znajdującą się tam wystawę "Piła w okresie I wojny światowej 1914-1918".

Wiele będzie działo się w plenerze. Specjalne koncerty i przedstawienia odbędą się w Parku Miejskim. W RCK coś dla kinomanów - projekcja filmu "Cud w Mediolanie" z 1951 roku. Na wszystkie te imprezy wstęp jest wolny, a w bibliotece można jeszcze zarobić. O godz. 20. rozpocznie się alternatywny wieczór poetycki. Każdy może zaprezentować własne, dowolne formy poetyckie. Wygrać można 500 zł.

Konin

W Muzeum Okręgowym w Koninie na pewno warto będzie zawiesić oko na kobiecych akcesoriach, które prezentowane będą na wystawie "Damą być". Tym, którzy odwiedzą konińskie muzeum ze swoimi pociechami polecamy wystawę "Baśniowa kraina" teatru lalek z Torunia. Ciekawie zapowiada się wystawa pieczęci. Kilka z nich z napisem Konin odwołuje się do dziejów tego miasta. Wszystkie pochodzą z terenu Wielkopolski.

Gołuchów

Zamek w Gołuchowie przygotował koncert muzyki dawnej. Na spacer wokół Zamku zapraszają przewodnicy. W Sali gobelinowej natomiast będzie wyświetlany film o zbiorach gołuchowskiego Zamku zrabowanych podczas II wojny światowej.

Oborniki

Organizatorzy drugiej edycji Nocnego Zwiedzania Miasta zabiorą nas w sentymentalną podróż do PRL-u. Uczestnicy spotkania będą mogli zwiedzić trzy miejsca: budynek firmy Ruki, Klasztor w Bąblinie oraz Izbę Leśną w Nadleśnictwie w Dąbrówce Leśnej.
Leszno

Na parterze w salce oświatowej Muzeum Okręgowego przeprowadzony o 21.30 zostanie ciekawy wykład. Uczestnicy będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak powstają dudy. ,,O kim mówią odnowione pomniki?" - pod takim hasłem odbędzie się nocny spacer po Lapidarium przy kościele pw. Św. Krzyża.

- Zastanowimy się wspólnie, dlaczego w Lesznie upamiętniano zmarłych stawiając nagrobki w formie obelisków - mówiBeata Grzegorzewska z MO w Lesznie.

Noc Muzeów to też okazja do zwiedzenia zabytkowej wieży ciśnień przy u. Poniatowskiego 1. Obiekt będzie udostępniony w godzinach od 18 do 22, tak jak i Muzeum wodociągów i kanalizacji przy ulicy Lipowej 76A.

Wolsztyn

Po raz pierwszy w trakcie Nocy Muzeów na terenie parowozowni (ul. Fabryczna 1) odbędzie się premiera przedstawienia teatralnego Teatru Paragraf z Siedlca. Rolę główną w "Szalonej lokomotywie" zagra "Piękna Helena", czyli parowóz Pm 36-2. Oprócz pełnej napięcia historii, widzowie będą mieli okazji posłuchać skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki. Widowisko rozpocznie się o g. 20.

Zbąszyń

Głośno będzie na zbąszyńskim Rynku. Od godz. 21 będzie można posłuchać piosenki francuskiej w wykonaniu Natalii Pikuły, Piotra Strugały i Marcina Klorka. Ponadto będzie można zwiedzić wystawę "Dawne nośniki dźwięku", a także skosztować francuskich przekąsek.
Najciekawsze wydarzenia

Muzeum Utracone
Poznań, Plac Wolności, g. 23

Szacuje się, że przeszło 70% materialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju straciliśmy podczas II wojny światowej. W polskich kolekcjach znajdowały się dzieła mistrzów, m.in. Rafaela, Carracciego czy van Dycka. By wróciły do świadomości społecznej, w Poznaniu i innych polskich miastach zaprezentowany zostanie pokaz multimedialny. Ilustracje do filmu stworzyła Marta Ignerska, a muzykę skomponował Envee. Uroczystego otwarcia pokazu dokonają prezydent Poznania oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Poznań, Stary Rynek 3, g. 17

Noc w tym muzeum zacznie się filmem o tematyce powstania wyświetlanym od godz. 17 co 45 min. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentują umundurowanie żołnierzy Armii Wielkopolskiej i brytyjskie umundurowanie. Będzie można zobaczyć uzbrojenie załóg pojazdów pancernych Polskich Sił Zbrojnych. Przed muzeum staną pojazdy pancerne Austin-Putiłow i Daimler Scout Car (Dingo).

Collegium Historicum
Poznań, ul. Św.Marcin 78, g. 18

W budynku, w którym studenci dzisiaj uczą się historii, mieścił się Komitet Wojewódzkiego PZPR. Przewodnik co pół godziny od g. 18 do 21 opowie o budynku pod tym kątem.

Walki o most na Noteci
Piła, mostek za Szkołą Muzyczną (ul. Walki Młodych 1). g. 18

W inscenizacji walk podczas Powstania Wielkopolskiego weźmie udział ok. 40 rekonstruktorów ubranych w mundury z epoki.

Szalona lokomotywa
Wolsztyn, Parowozownia (ul. Fabryczna 1). g. 20

W rolę tytułowej "Szalonej lokomotywy" w przedstawieniu Teatru Paragraf wcieli się "Piękna Helena", czyli parowóz Pm 36-2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski