MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odlewnia Volkswagena w Poznaniu wyprodukowała już sto milionów części. W tym roku chce powiększyć wynik o dalsze pięć milionów!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W poznańskiej fabryce Volkswagena odlano stumilionowy element - obudowę przekładni silnika elektrycznego modelu ID
W poznańskiej fabryce Volkswagena odlano stumilionowy element - obudowę przekładni silnika elektrycznego modelu ID Robert Woźniak
W każdym modelu elektrycznego Volkswagena ID znajdziecie część wyprodukowaną w Wielkopolsce – w poznańskiej odlewni Volkswagena. Do tej pory wyprodukowano tu sto milionów komponentów - ten najważniejszy nie trafił pod maskę samochodu, lecz już jest na honorowym miejscu w odlewni.

Wśród tych stu milionów części są elementy do „elektryków” i do samochodów z napędem konwencjonalnym: obudowy silników i skrzyni biegów, głowice cylindrowe, obudowy układu kierowniczego, czy elementy podwozia. Wynik ten Odlewnia uzyskała w czasie dwudziestu pięciu lat – bo tyle już istnieje na poznańskiej Wildzie.

Kawałek wyprodukowany u nas, w Poznaniu, obudowę przekładni silnika elektrycznego, znajdziemy w każdym modelu elektrycznego ID – zapewnia Robert Wielgoss, dyrektor odlewni. - Części wytwarzane w Poznaniu są wysyłane m. in. do zakładu w Polkowicach oraz Niemiec, Czech, Węgier, czy Chin. Tylko w zeszłym roku w zakładzie na Wildzie powstało ok. 4 mln komponentów, w tym ponad 1,8 mln samych głowic cylindrowych. Docelowo mamy stać się jedyną odlewnią marki VW produkującą wszystkie głowice cylindrowe EA211 dla europejskich pojazdów Grupy! W tym roku w Poznaniu ma powstać około 5 milionów komponentów.

W jednej z największych w Europie odlewni, zatrudniającej ponad tysiąc osób, wykorzystywana jest już sztuczna inteligencja i narzędzia cyfrowe: proces produkcji elementów jest całkowicie zautomatyzowany i zintegrowany za pomocą transporterów, kamer i robotów. Zakład stosuje np. automatyczny załadunek części na linię obróbczą przy pomocy robota i skanera laserowego, czy w pełni zautomatyzowane i połączone z systemem logistycznym pakowanie elementów.

- W Odlewni Volkswagen Poznań funkcjonuje platforma, która umożliwia integrację i gromadzenie dużej ilości danych produkcyjnych. To pozwala na monitoring wydajności produkcji w czasie rzeczywistym, analizę awarii i przestojów. Efektem tego rozwiązania jest szybka eliminacja wykrytych usterek. Dzięki digitalizacji zbierane są również dane o zużyciu energii, co pozwala później wdrożyć oszczędności - informuje Volkswagen.

Zakład podkreśla, że nie tylko stumilionowym elementem chce się pochwalić, ale także wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań ciepłowniczych: wspólnie z Veolią zajmuje się odzyskiem ciepła i kierowaniem go wprost z odlewni do wymienników ciepła i dalej do mieszkań - w ten sposób można ogrzać aż 6,5 tysiąca poznańskich mieszkań. Ciepło nie marnuje się, trafiając do atmosfery, a dzięki niemu można ograniczyć w procesie produkcyjnym energii zużycie dwutlenku węgla aż o ok. 3500 ton.

- Te 6,5 tysiąca mieszkań znajduje się w 77 budynkach wielorodzinnych na Wildzie i na Górczynie - mówi Tomasz Kamiński, dyrektor produkcji odlewni.

Volkswagen Poznań działa też z ciepłem w drugą stronę: dzięki rozwiązaniu free cooling, chłodzi w okresie jesienno-zimowym pracujące w wysokich temperaturach maszyny, już bez agregatów, wcześniej generujących znaczne zużycie energii.

Odlewnia nie podgrzewa także aluminium, które w formie ciekłej dociera do niej: tak kupuje około 70 procent aluminium – w ubiegłym roku było to 21485 ton. Ten surowiec, rozgrzany do temperatury 700 stopni Celsjusza, przyjeżdża w specjalnych pięciotonowych termosach, przewożonych po trzy na ciężarówkach!

- Unikając powtórnego podgrzewania surowca, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla - informuje Robert Wielgoss. - Naszym celem jest całkowita dekarbonizacja procesów produkcyjnych do 2040 roku. Aby to osiągnąć wprowadzamy kolejne prośrodowiskowe rozwiązania, które umożliwiają nam ograniczenia zużycia energii, czy wody. Energia, którą dziś wykorzystujemy w zakładzie, pochodzi w 100 procentach ze źródeł odnawialnych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski