Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Do prokuratury wpłynęła kluczowa opinia biegłych. Będą ponowne przesłuchania

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
21-letni Adam został zastrzelony przez policjanta w listopadzie 2019 roku w Koninie.
21-letni Adam został zastrzelony przez policjanta w listopadzie 2019 roku w Koninie. Łukasz Gdak
Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie przesłuchany policjant, który śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie. Chociaż do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, wpłynęły już kluczowe opinie biegłych, to śledczy podjęli decyzję o ponownym przesłuchaniu bliskich 21-latka oraz biegłych, którzy wydawali swoją opinię na początku śledztwa. Dopiero po dodatkowych przesłuchaniach prokuratura będzie podejmowała decyzję o tym, w jakim terminie i charakterze zostanie przesłuchany policjant.

- W ciągu ostatnich dni do prokuratury wpłynęły niezbędne opinie biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych. Prokurator prowadzący śledztwo już się z nimi zapoznał i podjął decyzję o uzupełniającym dosłuchaniu osób najbliższych dla pokrzywdzonego oraz biegłych, którzy wydawali wstępną opinię po oględzinach na miejscu zdarzenia - mówi prokurator Krzysztof Bukowiecki, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Sprawdź też:

Dopiero po dosłuchaniu bliskich oraz biegłych prokuratura będzie podejmowała decyzję o terminie przesłuchania policjanta. Wtedy też wyjaśni się, czy policjant będzie przesłuchiwany w charakterze świadka czy jako podejrzany z postawionymi zarzutami.

- Na razie nie ma jeszcze decyzji o przesłuchaniu policjanta - potwierdza prokurator Krzysztof Bukowiecki. Przypomnijmy, że po zdarzeniu policjant trafił do szpitala, gdzie przebywał na obserwacji. Potem otrzymał zwolnienie lekarskie.

W poniedziałek prokuratura przeprowadziła ponowne oględziny miejsca, w którym policjant zastrzelił 21-letniego Adama. Uczestniczyli w nich biegli z różnych specjalizacji.

Konin: Policjant zastrzelił 21-latka. Kluczowe będą opinie b...

- Rozmawiałem z nim niedawno i mówił, że czuje się już dużo lepiej, ale ta cała sytuacja i tak do niego wraca. Pewnie już do końca życia tak będzie. Zapewniał jednak, że pod kątem psychicznym jest coraz lepiej - mówi Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów

"To niepokojące, że ta sprawa tyle trwa"

Zaniepokojony taką decyzją prokuratury jest mecenas Michał Wąż, pełnomocnik rodziny 21-latka. - Dla mnie to niepokojące, że ta sprawa tyle trwa. Skoro konieczne jest dosłuchanie biegłych, to domyślam się, że jest ona niejasna czy niepełna - komentuje mecenas Michał Wąż.

Sprawdź też:

Jednocześnie dodaje, że, w jego ocenie, dotychczas zgromadzony materiał dowodowy pozwoliłby na przedstawienie policjantowi zarzutów.

- To można było zrobić już w styczniu. Monitoring i opinia balistyczna dają do tego podstawę. A w razie potrzeby zawsze można w dalszym toku śledztwa zmienić zarzuty lub kwalifikację prawną czynu - mówi mecenas Michał Wąż.

Ponadto podkreśla, że do tej pory, jako przedstawiciel rodziny 21-latka, nie miał wglądu w akta sprawy.

- Odmawia się nam zgody na wgląd w akta. Tłumaczy się to niby dobrem śledztwa, ale w praktyce nie znam dokładnych treści opinii i zakresu przeprowadzonych przez prokuraturę czynności. Nie mogliśmy więc nawet składać zarzutów do opinii - opowiada mecenas Michał Wąż.

W niedzielę po południu przed budynkiem komendy w Koninie znowu zebrała się grupa ludzi. W kierunku policjantów poleciały butelki, potem kamienie. - Mordercy, mordercy – skandował tłum. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Zamieszki w Koninie po zastrzeleniu 21-latka. Cztery osoby z...

Inaczej całą sprawę ocenia Andrzej Szary. Jak mówi, nie jest on zaskoczony decyzją prokuratury o dosłuchaniu biegłych.

- Spodziewałem się, że prokuratura może podjąć decyzję o dosłuchaniu biegłych. W tej sprawie zapewne jest dużo wątpliwości i niejasności. W mojej ocenie w dużej mierze o wszystkim zadecydują zeznania policjanta. To jednak trudno sprawa i jej wyjaśnienie może potrwać długo - komentuje Andrzej Szary.

Sprawdź też:

21-latek zastrzelony przez policjanta w Koninie

Do zastrzelenia 21-letniego Adama z Konina przez policjanta doszło 14 listopada na ul. Wyszyńskiego w Koninie. Dwóch funkcjonariuszy patrolujących ulice miało zauważyć trójkę dziwnie zachowujących się chłopaków. Wśród nich było dwóch 15-latków i 21-letni Adam, który na widok zbliżających się policjantów miał zacząć przed nimi uciekać. Po kilkudziesięciu metrach, za jednym z bloków, doszło do sytuacji, w której policjant użył broni i postrzelił 21-latka. Mimo reanimacji, Adam zmarł na miejscu.

Pogrzeb 21-latka zastrzelonego przez policjanta odbył się w czwartek 21 listopada 2019 roku w Koninie. Po wcześniejszych demonstracjach i starciach z policją, funkcjonariusze monitorowali sytuację wokół cmentarza.Zobacz zdjęcia --->

Pogrzeb 21-letniego Adama zastrzelonego przez policjanta w K...

Sprawa wywołała ogromne emocje. Zaledwie kilka dni po tragedii mieszkańcy dwa dni z rzędu gromadzili się pod tamtejszą komendą policji. O ile za pierwszym razem zgromadzenie przebiegło spokojnie, o tyle już następnego dnia doszło do zamieszek. W stronę policjantów poleciały m.in. kamienie. Łącznie osiem osób, w tym czworo nieletnich, zostało zatrzymanych. Pogrzeb 21-latka odbył się tydzień po tragedii. Przyszły na niego setki ludzi poruszonych śmiercią Adama.

Śledztwo w sprawie zastrzelenia 21-latka wciąż trwa

Śledztwo w sprawie tragedii początkowo wszczęła Prokuratura Okręgowa w Koninie. Jednak kilka dni później, decyzją Prokuratury Krajowej, zostało przeniesione do Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Sprawa badana jest pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci przez policjanta oraz przekroczenia uprawnień.

Zobacz też:

Pod koniec grudnia 2019 roku prokuratura powołała biegłych kilku specjalizacji w celu przeprowadzenia badań daktyloskopijnych, biologicznych, fizykochemicznych, mechanoskopijnych oraz śladów drobin powystrzałowych. - Postanowienie prokuratora jest bardzo obszerne, gdyż biegłym zadano aż 38 szczegółowych pytań - mówił nam prokurator Bukowiecki.

Sprawdź też:

Początkowo biegli mieli wydać opinię do końca lutego 2020 roku. Potem jednak ten termin został przesunięty na przełom kwietnia i maja, zaś z powodu koronawirusa wydanie opinii opóźniło się jeszcze bardziej. Jednak w ostatnich dniach dokumenty w końcu trafiły do Prokuratury Regionalnej.

Zobacz też:

W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

Kryminalny Poznań z lat 90. nadal kryje wiele zagadek. Oprócz głośnych, wyjaśnionych zabójstw, były też niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze porwania. Przedstawiamy 10 różnych historii z lat 90., które wydarzyły się w Poznaniu i okolicach. Część zbrodni doczekała się finału w sądzie, ale w niektórych sprawach do dzisiaj nie ustalono, co stało się z ciałami zamordowanych osób lub wyjaśniono tylko niektóre wątki. Czytaj więcej na kolejnych slajdach --->

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...

W ostatnich latach w Poznaniu i okolicach dochodziło do wielu wypadków samochodowych, w których śmierć ponosili piesi. Wśród nich były m.in. tragiczne wypadki na Dębcu, Łazarzu, Wierzbięcicach, Sołaczu, Grunwaldzie czy Murowanej Goślinie. Poznań był wstrząśnięty po tym, jak motornicza śmiertelnie potrąciła 8-letniego chłopca na przejściu dla pieszych, a kilka miesięcy później 69-letnia kobieta śmiertelnie potrąciła 8-letnią dziewczynkę, która przechodziła na zielonym świetle przez pasy. Przedstawiamy najgłośniejsze wypadki samochodowe w ostatnich latach, w których śmierć ponieśli piesi.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Najgłośniejsze wypadki drogowe w ostatnich latach. J...

Aż 3 mln zł kosztował specjalistyczny „bombowóz”, czyli pojazd, którym policjanci przewożą ładunki wybuchowe np. na miejsce ich neutralizacji. Wielkopolska policja w tym roku dostała taki samochód, który jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.Czytaj dalej --->

Poznań: Bombowóz, robot, dron czy nowoczesny skaner. Wielkop...

Kłęby czarnego dymu, brak lamp czy zdezelowane i przeciekające auta. Sprawdźcie w naszej galerii jak niesprawne samochody jeżdżą w Poznaniu oraz jak wygląda praca policjantów, którzy zajmują się ich "wyłapywaniem".Przejdź do galerii --->

Zdezelowane, przeciekające i z kłębami dymu. Takie samochody...

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie